Biznes i Finanse

Samsung z kontraktem na sprzęt 5G w Stanach Zjednoczonych

Fot. 	Bjoertvedt/Wikipedia/CC 3.0
Fot. Bjoertvedt/Wikipedia/CC 3.0

Samsung zabezpieczył swój udział w kontrakcie na dostawę sprzętu 5G w usługach operatora Verizon w Stanach Zjednoczonych. W ocenie mediów utrata umowy wartej 6,6 mld USD to ogromny cios dla fińskiego koncernu Nokia. 

Dzięki udziale w części kontraktu na sprzęt dla Verizona Samsung umocnił swoją pozycję wobec rywali takich, jak Nokia i Ericsson, szczególnie po wykluczeniu z dostaw sprzętu do obsługi 5G chińskiego potentata Huawei - ocenia agencja Reutera.

Rzeczniczka Nokii odmówiła szczegółowego komentarza w tej sprawie, oświadczyła jednak, że firma „odgrywa istotną rolę w obsłudze łączności 3G i 4G Verizona, a także ciągle współpracuje (z tym operatorem) na rzecz akceleracji innowacji w dziedzinie łączności 5G”. Jak dodała, Verizon pozostaje jednym z trzech najważniejszych globalnych klientów Nokii.

Agencja tłumaczy, że duże firmy telekomunikacyjne takie jak Verizon do budowy i obsługi swoich sieci łączności korzystają z usług kilku firm. Kontrakty na usługi dotyczące łączności radiowej to znaczna część ich wydatków.

Według analityka związanego z firmą Liberum Janardana Menona utrata możliwości udziału w części kontraktu dla amerykańskiego Verizona może dla Nokii oznaczać zaburzenia w procesie inwestowania w nowe technologie w takim samym tempie, jak konkurencyjne podmioty (np. Ericsson, który może również zwiększyć swój udział w kontraktach z Verizonem). Po ogłoszeniu tych informacji wartość akcji Nokii spadła o 1 proc.

Źródło:
PAP

Komentarze

    Czytaj także