Reklama

Biznes i Finanse

Atos i Thales łączą siły. Spółka skupi się na Big Data oraz AI

Fot. Gerd Altmann/publicdomainpictures.net/CC0
Fot. Gerd Altmann/publicdomainpictures.net/CC0

Francuscy giganci utworzyli spółkę joint venture, której celem będzie zapewnie rozwoju innowacyjnych technologii, w tym sztucznej inteligencji i Big Data, z myślą o zaspokojeniu potrzeb podmiotów rządowych. Początkowo inicjatywa skupi się na francuskim rynku, aby następnie wkroczyć na europejski.

Firma specjalizująca się w transformacji cyfrowej Atos oraz francuski koncern elektroniczny Thales, dostarczający produkty dla m.in. wojska, ogłosiły powstanie spółki joint venture o nazwie „Athea”. Jej głównym zadaniem będzie rozwijanie technologii Big Data i sztucznej inteligencji zarówno dla sektora prywatnego jak i publicznego.

Inicjatywa powstała z myślą o dostarczeniu innowacyjnych rozwiązań podmiotom z obszaru obronności, wywiadu i bezpieczeństwa wewnętrznego państw. Athea ma bazować na doświadczeniach Atosa i Thalesa. Początkowo spółka będzie skupiała się na Francji, aby z czasem wkroczyć również na inne rynki – wskazują koncerny w oficjalnym oświadczeniu.

Wspólnie wykorzystamy naszą specjalistyczną wiedzę w celu zagwarantowania najlepszych w swojej klasie rozwiązań w obszarze Big Data i sztucznej inteligencji.

Marc Darmon, wiceprezes Thalesa

Przedstawiciele obu firm podkreślają, że wraz z wykładniczym wzrostem źródeł informacji, a także coraz większą presją związaną z koniecznością szybkiego reagowania na pojawiające się problemy i wyzwania, podmioty państwowe muszą posiadać zdolność do efektywnego zarządzania na podstawie ogromnej ilości danych. Dlatego też niezbędne jest przyspieszenie rozwoju nowych rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji, których bezpieczeństwo i suwerenność stanowią podstawową wartość.

Athea skupi się na narzędziach bezpiecznego przetwarzania wrażliwych danych i z założenia będzie wspierać wdrażanie opracowanych rozwiązań w ramach programów rządowych. „Spółka będzie także świadczyła usługi eksperckie, doradcze, szkoleniowe oraz inne” – czytamy w oświadczeniu.

Łącząc bagaż doświadczenia dwóch liderów branży w dziedzinie technologii obronnych i cyfrowych z elastycznością utworzonej spółki, Athea zapewni ogromny potencjał w zakresie innowacji, a przez to będzie stymulować cały ekosystem przemysłu i obrony (…) w celu zaspokojenia potrzeb podmiotów rządowych.

Pierre Barnabé, odpowiedzialny za cyberbezpieczeństwo i Big Data w Atos

Jak deklarują Thales i Atos, Athea połączy inwestycje, wiedzę i doświadczenie obu firm, aby w ten sposób szybko oraz skutecznie reagować na popyt na innowacje. W tym celu spółka podejmie współpracę z dużymi podmiotami, małymi i średnimi przedsiębiorstwami, start-upami, a także instytucjami badawczymi zajmującymi się technologią Big Data oraz AI.

image

Komentarze