Reklama

Biznes i Finanse

Amazon złamał prawo konkurencji? Komisja Europejska rozpoczyna dochodzenie

Fot. Alan Levine/Pxhere
Fot. Alan Levine/Pxhere

Komisja Europejska wszczęła postępowanie antymonopolowe, którego przedmiotem będzie zbadanie praktyk amerykańskiego giganta Amazon. Unijny organ oskarża koncern o łamanie zasad konkurencji na rynku internetowej sprzedaży detalicznej. Komisja rozpoczęła również dochodzenie w sprawie praktyk biznesowych firmy w handlu w sieci.

„Doszliśmy do wstępnego wniosku, że Amazon, łamiąc prawo, nadużył swojej dominującej pozycji dostawcy usług rynkowych w Niemczech i Francji. Mógł wykorzystać wrażliwe dane na dużą skalę, aby konkurować z mniejszymi detalistami. Teraz musi odpowiedzieć na zarzuty” - poinformował wiceszefowa KE Margrethe Vestager.

Komisja zarzuca Amazonowi, że systematycznie opiera się na niepublicznych danych biznesowych niezależnych sprzedawców, którzy sprzedają na swoim rynku, na korzyść własnej firmy detalicznej Amazon, która bezpośrednio konkuruje z tymi sprzedawcami”.

Strona internetowa koncernu Amazon pełni podwójną rolę. Jest internetową platformą handlową dla sprzedawców w sieci, a jednocześnie Amazon sam oferuje identyczne produkty, jak oferowane przez handlowców na jego stronie.

KE podała również, że rozpoczęła dochodzenie w sprawie możliwego preferencyjnego traktowania własnych ofert detalicznych Amazona oraz sprzedawców na platfor handlowej, którzy korzystają z usług logistycznych i dostawczych firmy Amazon.

Z zarzutami KE nie zgadza się amerykański koncern. „Amazon reprezentuje mniej niż 1 proc. globalnego rynku detalicznego, a w każdym kraju, w którym działamy, są więksi detaliści. Żadna firma nie troszczy się bardziej o małe firmy ani nie zrobiła więcej, aby je wesprzeć w ciągu ostatnich dwóch dekad niż Amazon. Ponad 150 000 europejskich firm sprzedaje w naszych sklepach, które generują dziesiątki miliardów euro przychodów rocznie i stworzyły setki tysięcy miejsc pracy” - napisała spółka w komunikacie.

Nie ma żadnych prawnych terminów zakończenia dochodzenia antymonopolowego. Czas trwania dochodzenia antymonopolowego zależy od wielu czynników, w tym od złożoności sprawy, zakresu, w jakim zainteresowane przedsiębiorstwa współpracują z Komisją, oraz korzystania z prawa do obrony.

Źródło:PAP

Komentarze