Reklama

Social media

Z usługi Google Drive korzysta już niemal miliard użytkowników na świecie

FOT. GOOGLE/ GOOGLE.COM
FOT. GOOGLE/ GOOGLE.COM

Z uruchomionej w 2012 r. usługi Google Drive umożliwiającej darmowe przechowywanie plików w chmurze korzysta już niemal miliard użytkowników na całym świecie. Google Drive powstało jako usługa konkurencyjna dla narzędzia Dropbox - podał serwis Tech Crunch.

Według informacji podawanych przez koncern, miliardowy użytkownik Google Drive założy konto w usłudze jeszcze w tym tygodniu. Jak deklarowała firma na swojej ubiegłorocznej konferencji dla programistów Google I/O, z Drive korzystało wówczas codziennie około 800 mln osób, a na wirtualnych dyskach na całym świecie przechowywano dwa tryliony plików.

W ciągu ubiegłego roku Google wprowadziło szereg zmian w działaniu usługi Google Drive, przystosowując ją do przewidywanych potrzeb użytkowników biznesowych. Również w ubiegłym roku Google udostępniło narzędzie do synchronizacji i tworzenia kopii zapasowych dla komputerów działających w oparciu o systemy Mac OS i Windows, które ściśle współpracuje z usługą Drive.

Google Drive, według zapowiedzi koncernu, zyska również możliwość szyfrowania plików - nowa funkcja wprowadzona zostanie we współpracy z firmą Virtu, znaną do tej pory z usług szyfrowania korespondencji e-mail w ramach usługi Microsoft Office 365.

Szyfrowanie ma następować jeszcze przed umieszczeniem plików na dysku, a dostęp do nich mają mieć jedynie użytkownicy końcowi, posiadający klucze deszyfrujące. W praktyce oznacza to, że plików nie będzie mogła odczytać firma Google ani żaden podmiot, któremu nie został udostępniony klucz deszyfrujący - informuje Tech Crunch.

Źródło:PAP

Komentarze