Reklama

Social media

"Wymagana dopłata do paczki". Zgłoś próbę oszustwa SMS

fot. pxhere.com
fot. pxhere.com

”Wymagana dopłata do paczki” czy „odbiór środków od kupującego” - takie wezwania często pojawiają się w wiadomościach wysyłanych przez oszustów, którzy próbują wyłudzić od nas pieniądze. Każdego takiego SMS-a warto zgłosić do CSIRT NASK.

"Teraz można to zrobić jeszcze łatwiej, używając w swoim telefonie funkcji "przekaż" albo >>udostępnij<< i przesyłając treść otrzymanej wiadomości na numer 799-448-084" - informuje NASK. Przesłana wiadomość trafi  do analityków CERT Polska, którzy zdecydują o dopisaniu podejrzanej domeny do listy ostrzeżeń. 

Z jednego numeru można zgłosić maksymalnie 3 wiadomości w ciągu 4 godzin a każde zgłoszenie jest dokumentowane i weryfikowane przez operatorów CERT Polska.

Warto pamiętać, że skazany numer służy jedynie do zgłaszania prób wyłudzeń internetowych (phishingu, fałszywych aplikacji), za jego pośrednictwem nie będą przyjmowane zgłoszenia dotyczących usług SMS premium.

Aby prawidłowo dokonać zgłoszenia, należy przekazać całą wiadomość w oryginalnej formie - nie należy wycinać odnośnika ani treści.

NASK przypomina, że w przypadku otrzymania podejrzanej wiadomości, warto zgłosić ją jak najszybciej.

CERT Polska (www.cert.pl) realizuje zadania na poziomie operacyjnym w trybie 24/7/365 przyjmując, wstępnie analizując i adresując zgłoszenia. Podejmuje działania i koordynuje reakcje na incydenty dotyczące bezpieczeństwa cywilnej cyberprzestrzeni RP zgłaszane przez operatorów usług kluczowych, dostawców usług cyfrowych, samorząd terytorialny i osoby prywatne. Od dnia 28 sierpnia 2018 r. zespołowi CERT Polska zostały powierzone obowiązki CSIRT NASK wynikające z ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (Dz. U. poz. 1560).

Na podstawie informacji prasowej NASK

Komentarze