Reklama

Social media

Włochy inwestują w cyberbezpieczeństwo dzięki funduszom z UE

fot. Michele Bitetto/Unsplash/Domena publiczna
fot. Michele Bitetto/Unsplash/Domena publiczna

Włochy postanawiają wprowadzić duże zmiany w zakresie cyberbezpieczeństwa w odpowiedzi na cyberataki, którymi zostały ostatnio dotknięte ważne instytucje w tym kraju.

Cyberbezpieczeństwo Włoch zostało wystawione na poważną próbę za sprawą fali cyberataków oprogramowaniem ransomware. Już w czerwcu Vittorio Colao, minister innowacji technologicznych, ostrzegał, że „ponad 90 proc. serwerów administracji publicznej nie jest bezpiecznych” – informuje ZDNet.

Fala cyberataków

Na początku sierpnia główna strona regionu Lazio została zablokowana, co uniemożliwiło dostęp do wielu usług, w tym rejestracji na szczepienia przeciw COVID-19. Hakerzy zaszyfrowali dane i zażądali okupu, jednak informatykom udało się przywrócić je z kopii zapasowych.

Niedługo po tym incydencie cyberatakiem została dotknięta placówka opieki zdrowotnej w Toskanii, w efekcie czego zniszczono dane statystyczne i epidemiologiczne. Cyberprzestępcy na cele obrali także duże firmy oraz szpitale w Rzymie i w Mediolanie.

Przestarzałe systemy

„Problemem jest to, że lokalna i centralna administracja publiczna pracuje na bardzo starych serwerach. Dodatkowo nie posiadają zbyt wysokich budżetów na to, by unowocześnić infrastrukturę sieciową” – wyjaśnia Luisa Franchina, prezes włoskiego Stowarzyszenia Infrastruktury Krytycznej, w rozmowie z serwisem ZDNet. 

Wsparcie z UE

Administracja Włoch postanowiła przeciwdziałać tego typu incydentom. Sytuacja będzie mogła się zmienić dzięki funduszom płynącym z Unii Europejskiej. 

Krajowy Plan Odbudowy i Odporności wyniesie w sumie 261 mld euro, z czego 11,5 mld zostanie przeznaczone na cyfryzację, innowacje i bezpieczeństwo administracji publicznej.

Te pieniądze pozwolą na zakup nowoczesnego sprzętu i oprogramowania, które będzie posiadało odpowiednie zabezpieczenia.

Duże znaczenie będzie również odgrywała utworzona Krajowa Agencja Cyberbezpieczeństwa, która będzie zarządzała budżetem i zatrudniała specjalistów w tej dziedzinie, aby zadbać o bezpieczeństwo Włoch.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

Reklama

Komentarze

    Reklama