Reklama

Social media

USA chcą szkolić prawników w ściganiu cyberprzestępców. Będzie program stypendialny

Fot.: Jakob Owens/Unsplash
Fot.: Jakob Owens/Unsplash

Departament Sprawiedliwości USA zapowiedział uruchomienie specjalnego programu stypendialnego. Projekt adresowany do młodych, obiecujących prawników ma ich szkolić w skutecznej walce z hakerami i cyberzagrożeniami na gruncie amerykańskich przepisów.

Departament Sprawiedliwości USA (DOJ) zapowiedział, że uruchamia program stypendialny mający na celu rozwijanie talentów prawniczych, aby poradzić sobie z rosnącymi cyberzagrożeniami dotyczącymi m.in. bezpieczeństwa narodowego.

Konieczne nowe kadry

„Jesteśmy świadkami tego, że zagrożenia cybernetyczne stanowią znaczące i rosnące ryzyko dla naszego bezpieczeństwa narodowego, naszego bezpieczeństwa ekonomicznego i naszego bezpieczeństwa osobistego – stwierdziła w komunikacie zastępca prokuratora generalnego Lisa Monaco. Musimy wykształcić następną generację prokuratorów ze szkoleniem i doświadczeniem niezbędnym do zwalczania obecnych i przyszłych cyberzagrożeń” – dodała. 

Amerykańskie media podkreślają, że planowane stypendium jest kolejnym krokiem w wysiłkach Departamentu Sprawiedliwości, aby wzmocnić działania prawne w USA przeciwko zagrożeniom cyberbezpieczeństwa. Monaco w czerwcu br. wydała notę do prokuratorów amerykańskich w całym kraju, wymagającą od nich powiadamiania urzędników departamentu o pilnych zgłoszeniach dotyczących ransomware.

Wszechstronna wiedza

DOJ rozpoczął również w maju czteromiesięczny przegląd swojej strategii cyberbezpieczeństwa w świetle ostatnich kampanii hakerskich prowadzonych przez zagranicznych przeciwników, w tym Rosję i Chiny, a także wzrostu liczby ataków ransomware przeprowadzanych przez grupy cyberprzestępcze.

Zgodnie z zapowiedzią stypendyści nowego programu będą rotacyjnie przechodzić przez różne departamenty administracji USA, aby pracować nad sprawami, które dotyczą rozmaitych aspektów cyberataków.

Departament Sprawiedliwości przyspieszył również wysiłki w ciągu ostatniego roku, aby wykorzystać swoje kompetencje prawne do pracy samodzielnie i z międzynarodowymi organami ścigania i likwidować infrastrukturę hakerów oraz rynki internetowe, które ułatwiają cyberprzestępczość.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

image
Fot. Reklama

Komentarze