Social media
Superbohaterzy na szczycie najgorszych haseł do kont. Superman rządzi
Imiona superbohaterów znajdują się w grupie najmniej bezpiecznych haseł stosowanych przez użytkowników do logowania do kont internetowych – wynika z badań fundacji Mozilla. Na szczycie fatalnych fraz uwierzytelniających jest… Superman.
Na początku sierpnia 2021 roku pisaliśmy o tym, że ochrona wrażliwych danych w sieci za pomocą odpowiednich haseł staje się coraz bardziej skomplikowana. Jednak użytkownicy często lekceważą te zabezpieczenia i budują hasła, które mają być dla nich proste do zapamiętania.
Jak wynika z danych firm zajmujących się cyberbezpieczeństwem, wśród internautów najpopularniejsze hasła to „123456”, „qwerty”, „password” czy „hasło”.
Superman nas nie obroni
Jak wynika z nowego wpisu na blogu fundacji Mozilla, producenta przeglądarki Firefox, hasła oparte na superbohaterach coraz częściej pojawiają się w zbiorach informacji wykradanych przez hakerów.
Mozilla wykorzystała dane z platformy Haveibeenpwned, aby ustalić najczęstsze hasła, które pojawiły się w naruszonych zbiorach.
Nie podano wielkości próby, jednak okazuje się, że fraza Superman pojawiła się w 368,397 naruszeniach, Batman był obecny w 226,327 wśród złamanych haseł, a Spider Man został znaleziony w 160,030 naruszeniach. Wolverine i Ironman znaleźli się na dalszych miejscach.
„Hasło jest jak klucz do twojego domu. W świecie online, twoje hasło chroni twój dom i informacje osobiste, więc ważne jest, aby upewnić się, że jest silne” – zaznacza w korespondencji z Zdnet rzecznik Mozilli.
Nie tylko superbohaterzy
Obecny wpis na blogu jest kontynuacją innego raportu Mozilli o popularności haseł związanych z księżniczkami Disneya, szczególnie wśród użytkowników serwisu streamingowego Disney+.
Jak zauważają eksperci, ze względu na powszechność naruszonych danych kont w obszarze dark web, wiele firm zaczyna zwracać się ku systemom bezhasłowym.
W zeszłym miesiącu Microsoft rozszerzył swoją opcję logowania bez hasła w wypadku klientów korporacyjnych, którzy korzystają z Azure Active Directory (AAD) na konsumenckie, konta Microsoft w komputerach z systemem Windows 10 i Windows 11.
Vasu Jakkal, wiceprezes Microsoft w dziale Microsoft Security, Compliance, Identity and Management ujawnił, że prawie 100 proc. pracowników koncernu jest pozbawionych haseł. „Używamy Windows Hello i biometrii. Microsoft ma już 200 milionów klientów bez haseł w całym dziale konsumentów i przedsiębiorstw" - poinformował Jakkal.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany