Reklama

Social media

SMS-y z banku? Uwaga, to oszustwo!

Fot.: Charles Deluvio/Unsplash
Fot.: Charles Deluvio/Unsplash

W sieci pojawiło się ostrzeżenie przed sfabrykowanymi przez hakerów wiadomościami mogącymi skłonić użytkowników do ujawnienia istotnych informacji na temat ich kont bankowych. Trzeba zachować ostrożność.

Oszuści podszywają się pod bank i rozsyłają SMS-y. Przekonują w nich do przelania pieniędzy na nocną lokatę. Pretekstem jest rzekome zarządzenie ministra finansów o zajęciu dużej części sald z kont ROR – informują ostrzeżenia w sieci.

Jak może wyglądać taki SMS?

Według ekspertów podejrzane SMS-y wyglądają jak te przesłane przez ING. Jest w nich numer konta, na które „trzeba” wysłać pieniądze „jak najszybciej”. Oszuści w SMS-ach straszą stratą 30 proc. sald ROR i namawiają do przesłania całego salda na „lokatę".

image
Fot.: CSIRT

 

„Pieniądze, które przelejesz na numer konta z takiego SMS-a, nigdy do Ciebie nie wrócą!” - ostrzega m.in. ING.

Trzeba uważać

Oszuści wykorzystują słabe strony sieci GSM, które pozwalają im podszywać się pod dowolny numer telefonu, w tym pod bank. To tzw. spoofing.

Jak informuje m.in. ING należy stosować się do zasad bezpieczeństwa, a przede wszystkim:

  • Zachowaj ostrożność, jeżeli w wiadomości ktoś próbuje wywrzeć na Tobie presję czasu.
  • Oszuści często sugerują, że wszystko, o co proszą, musi być wykonane jak najszybciej.
  • W pośpiechu dużo łatwiej podjąć nieprzemyślane decyzje.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

 

Reklama

Komentarze

    Reklama