Łącznie ponad 2500 kont na YouTube powiązanych z chińską dezinformacją zostało usuniętych w ramach działań mających ograniczyć szkodliwe treści na platformie – twierdzi Google. Oprócz chińskich operacji wpływu usunięto również konta powiązane z irańską i rosyjską dezinformacją.
Działania zostały podjęte „w ramach naszego dochodzenia w sprawie skoordynowanych operacji wpływu", a treści były usuwane pomiędzy kwietniem a czerwcem – informuje Google, do którego należy YouTube, za pośrednictwem swojego bloga. W ramach operacji udało się również wykryć rosyjskie i irańskie operacje wpływu.
Jak informuje Google w kwietniu usunięto również 16 kanałów na YouTube, 1 konto reklamowe oraz 1 konto AdSense, które wykorzystywane były do prowadzenia operacji wywierania wpływu kierowanej przez Iran. W ramach komunikacji wykorzystywano treści w języku arabskim związane z reakcją USA na COVID-19 oraz treściami o relacjach saudyjsko-amerykańskich. W tym samym miesiącu udało się również zamknąć 3 kanały publikujące treści wymierzone w Stany Zjednoczone oraz w Organizację Bojowników Ludowych Iranu tworzone w języku bośniackim i arabskim.
Również w kwietniu udało się zamknąć 15 kanałów na YouTube oraz 3 blogi powiązane z rosyjskimi operacjami informacyjnymi, na których ukazywały się treści w języku angielskim i rosyjskim odnośnie tematyki związanej z Unią Europejską, Litwą, Ukrainą i Stanami Zjednoczonymi. W ramach drugiej, podobnej operacji informacyjnej odnośnie rosyjskiej i syryjskiej polityki a także amerykańskiej odpowiedzi na pandemię koronawirusa, która prowadzona była w języku rosyjskim, niemieckim oraz farsi zamknięto 7 kanałów w serwisie YouTube. W maju zamknięto już większą liczbę tego typu źródeł - 47 kanałów YouTube i 1 konto AdSense, które w ramach kampanii publikowano skoordynowane treści, przede wszystkim w języku rosyjskim, dotyczące krajowych zagadnień polityki rosyjskiej i międzynarodowej. W czerwcu natomiast 17 kanałów na YouTube - w ramach kampanii publikowano skoordynowane komentarze w języku rosyjskim pod niewielkim zestawem filmów w języku rosyjskim.
Głównie „spamerskie i niepolityczne” treści miały być publikowane na 186 kanałach YouTube, które zamknięto w ramach wykrytej chińskiej operacji wpływu. Kanały te publikowały głównie w języku chińskim. W maju platforma zamknęła natomiast 1098 kanałów na YouTube, natomiast w czerwcu kolejne 1312 publikujące te same treści.
W ramach prowadzonych działań udało się również wykryć operację wywierania wpływu przez tunezyjską firmę PR, która produkowała treści w języku angielskim oraz francuskim, skierowanej do odbiorców w Afryce. W ramach tej operacji w czerwcu zbanowano trzech twórców Google Play oraz zamknięto kontro reklamowe - poinformowało Google za pośrednictwem swojego bloga.