Reklama

Social media

Przeciwnicy szczepień przeciwko Facebookowi. Platforma cenzuruje treści?

Fot. Bao_5/Pixabay
Fot. Bao_5/Pixabay

Zwolennicy teorii antyszczepionkowych skierowali pozew przeciwko Facebookowi wskazując, że  koncern narusza prawo do wolności wypowiedzi, a jego działania fact-checkingowe bezzasadnie usuwają reklamy o treściach antyszczepionkowych. Zdaniem grupy moderacja zawartości w ramach platformy jest cenzurą.

Grupa nazywająca siebie „Obroną Zdrowia Dzieci” (Children's Health Defense, CHD) w treści pozwu, do którego dotarł serwis Ars Technica, zarzuca Facebookowi i współpracującym z nim organizacjom zajmującym się fact-checkingiem, że „wspólnie i we współpracy z instytucjami administracji federalnej naruszają prawo do wolności wypowiedzi. CHD zarzuca również Facebookowi i organizacjom wspomagającym jego działania w zakresie weryfikacji faktów oraz walki z dezinformacją, że popełniają nadużycia usuwając z tego największego na świecie portalu społecznościowego reklamy o treściach antyszczepionkowych.

CDH ponadto stwierdziło, że Facebook cenzuruje stronę grupy w ramach swojej akcji oczyszczania (serwisu) z prawdziwych treści na temat szczepionek, 5G i działań instytucji zdrowia publicznego.

Grupa CHD oraz powiązana z nią organizacja World Mercury Project to dwa podmioty, które według serwisu Ars Technica były odpowiedzialne za ponad połowę wszystkich reklam o treściach antyszczepionkowych, jakie pojawiały się na Facebooku do momentu, w którym portal Marka Zuckeberga pod naciskiem polityków i organów odpowiedzialnych za ochronę zdrowia w USA zakazał tego typu treści w sponsorowanych komunikatach w 2019 roku, w czasie, kiedy w Stanach Zjednoczonych odnotowano po raz pierwszy od dawna znacznie zwiększoną zachorowalność na odrę.

Źródło:PAP

Komentarze