Reklama

Social media

Nowe oszustwo na inwestycję w kryptowaluty

Fot. Executium/Unsplash/Domena publiczna
Fot. Executium/Unsplash/Domena publiczna

Cyberprzestępcy stosują nowy sposób kradzieży pieniędzy. Za pomocą wiadomości SMS zachęcają ludzi do szybkiej inwestycji w kryptowaluty, która może im przynieść łatwy zysk. CyberRescue ostrzega, że to kolejne oszustwo. 

Od niedawna cyberprzestępcy na masową skalę wysyłają wiadomości SMS z informacją o możliwości łatwego zarobienia pieniędzy. Wystarczy zainwestować w kryptowaluty, a nasz dochód zostanie pomnożony w bardzo krótkim czasie. Wielu ludzi zostaje zachęconych atrakcyjnymi bonusami oraz łatwością dokonania takiej inwestycji.

Jak się jednak okazuje, jest to kolejny sposób na pozyskanie danych i wyłudzenie dużych sum pieniędzy przez oszustów. Co ciekawe, cyberprzestępcy ucinają kontakt ze swoją ofiarą w sytuacji, gdy ta domaga się potwierdzenia ich tożsamości lub wypłacenia wspomnianego bonusu za dokonaną inwestycję. 

- Już od dłuższego czasu interesowałem się kryptowalutami i możliwością inwestycji. Nie wiedziałem tylko jaka platforma jest wiarygodna. Na szczęście przed rejestracją sprawdziłem opinie innych o brokerze, który przesłał ofertę. Okazało się, że to może być oszustwo - wyjaśnia mężczyzna, który otrzymał SMS od oszustów. Zgłosił problem do CyberRescue, startupu pomagającego ofiarom cyberprzestępców. 

Ostrożność przede wszystkim 

Jak tłumaczy Karolina Wrońska z CyberRescue - Przed jakąkolwiek inwestycją powinniśmy posiadać minimalną wiedzę na temat samego produktu i ryzyka, jakie ze sobą niesie 

CyberRescue przestrzega przed działaniami, które wymagają od nas dokonywania jakichkolwiek płatności. Należy najpierw sprawdzić, czy dana platforma inwestycyjna przypadkiem nie widnieje na liście ostrzeżeń publicznych, którą publikują organy odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie rynku finansowego, m.in. KNF. 

Eksperci przestrzegają, że inwestycja w kryptowaluty zawsze wiąże się z dużym ryzykiem, a w Polsce takie działania nie są kontrolowane. 


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Komentarze