Reklama

Social media

Morawiecki: chcemy walczyć z zagrożeniem dezinformacją

Fot. Adam Guz / KPRM
Fot. Adam Guz / KPRM

Wagę silnej odpowiedzi na zagrożenie atakami cyfrowymi i destabilizującymi działaniami na wschodzie Europy, na Białorusi i Ukrainie - podkreślił premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Słowenii. Chcemy też walczyć z zagrożeniem dezinformacją zarówno w kwestiach historycznych, jak i współczesnych - dodał.

Premier podkreślił we wpisie na Facebooku, opublikowanym po spotkaniu z szefem słoweńskiego rządu Janezem Janszą, że Polska ma grono wypróbowanych sojuszników, a Słowenia jest jednym z nich. "Dobrze jest mieć takiego przyjaciela, jak Premier Janez Jansza, który przyjechał dziś do Polski, by rozmawiać o priorytetach zbliżającej się prezydencji Słowenii w Radzie Unii Europejskiej" - napisał Morawiecki.

Relacjonował, że rozmawiali z Janszą m.in. o tym, jak ma wyglądać Europa w przyszłości. "Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że Unia Europejska rodziła się w kulturze solidarności, dialogu, wartości chrześcijańskich i w tym kierunku powinna się dalej rozwijać. Jeśli o tym zapomnimy, wspólnocie grozi osłabienie. Musimy bronić kultury europejskiej. Zabezpieczenie zewnętrznych granic uważamy pod tym kątem za fundamentalne, dlatego polityka imigracyjna i azylowa była dziś tematem, który intensywnie przedyskutowaliśmy" - zaznaczył premier.

Innym omawianym tematem - jak poinformował - był "destabilizujący i szkodzący Europie projekt, jakim jest niemiecko-rosyjski gazociąg Nord Stream 2". "Wzywamy Niemcy do porzucenia tej koncepcji. Apelujemy o solidarność europejską również na poziomie bezpieczeństwa energetycznego" - dodał.

"Niezwykle ważnym słowem jest dziś >>odporność<< - ta wewnętrzna i ta zewnętrzna. Do pierwszej podkategorii możemy zaliczyć programy społeczne i rozwojowe, przyciąganie inwestycji oraz wsparcie krajowych Funduszy Odbudowy ze środków Europejskiego Funduszu Odbudowy. Do drugiej - cyberbezpieczeństwo, niewrażliwość na ataki z zewnątrz, silna odpowiedź na zagrożenia atakami cyfrowymi oraz destabilizującymi działaniami na wschodzie Europy, na Białorusi i Ukrainie" - napisał Morawiecki.

"Chcemy również walczyć z zagrożeniem dezinformacją, zarówno tym dotyczącym kwestii historycznych, jak i współczesnych. Nie możemy pozwolić na zwycięstwo kłamstw i manipulacji, jakimi padają państwa i osoby publiczne" - dodał.

Premier wyraził też radość, że wszystkie te kwestie premier Jansa chce uczynić priorytetami słoweńskiej prezydencji. "Dziękuję mu za dzisiejsze spotkanie. Słowenia zawsze może liczyć na Polskę - z wzajemnością. Razem jesteśmy silniejsi" - zapewnił.

image

 

Źródło:PAP

Komentarze