Podczas CyberSec Forum 2021 w Krynicy-Zdrój podniesiono temat cyberbezpieczeństwa i rozwoju sieci 5G w regionie państw Trójmorza. Nowe rozwiązania technologiczne wymagają wypracowania nowego modelu ich wdrażania.
„Najwięksi gracze pragnący wchodzić na ten nowy, dynamicznie rozwijający się rynek zdali sobie sprawę, że wiele mogą się od nas nauczyć, ponieważ mamy doświadczenie w tworzeniu i dostarczaniu bezpiecznego oprogramowania. A to właśnie software leży w centrum nowoczesnych sieci” – mówił Sławomir Pietrzyk, prezes IS-Wireless.
Czas ma znaczenie
Aby działać na rzecz otwartego 5G potrzebny jest czas, który umożliwi stopniowe wprowadzanie rozwiązań dostosowanych do nowych technologii.
„To wyczucie odpowiedniego momentu na podjęcie działań jest kluczowe. Właściwy czas i właściwe miejsce są znacznie ważniejsze niż rozmiar firmy, gdy mówimy o prawdziwie rewolucyjnych technologiach. Przypomnijmy, że gdy na rynek wchodziły telefony komórkowe, firmy analityczne odradzały największym firmom telekomunikacyjnym w Stanach Zjednoczonych inwestycje w ten segment rynku, ponieważ przewidywały, że on się nie rozwinie. Prognozy te wynikały z niezrozumienia dla potencjału i skali przemian, jakie niosła technologia. Nadal spotykamy się niestety z takim spojrzeniem na 5G” – zauważył prezes IS-Wireless.
Model otwarty - Open RAN
W Polsce do budowy sieci 5G wykorzystywany jest model otwarty, czyli Open RAN. Jest to zupełnie nowe podejście, ponieważ dotychczasowe systemy budowy sieci telekomunikacyjnych nie są odpowiednio przystosowane. Takie podejście wdraża przedsiębiorstwo IS-Wireless, wspierane przez Politechnikę Warszawską oraz Instytut Łączności.
Dla skutecznego rozwoju sieci piątej generacji, potrzebne jest również przyjęcie wspólnego standardu bezpieczeństwa dla wszystkich dostawców w regionie.
„Standaryzacja nie tylko zapewni bezpieczeństwo sieci budowanych w modelu otwartym, ale pozwoli też na wydajną współpracę i wzajemne uzupełnianie się firm wszystkich rozmiarów. Przed nami okres intensywnego wzrostu otwartego 5G i warto patrzeć w przyszłość z optymizmem” – podkreślał Sławomir Pietrzyk na konferencji w Krynicy-Zdrój.
Na podst. informacji prasowej
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.