Reklama

Social media

Irańska kolej i ministerstwo ofiarami cyberataków

Fot. Tim Käbel/Unsplash/Domena publiczna
Fot. Tim Käbel/Unsplash/Domena publiczna

W ostatnich dniach irańska kolej oraz ministerstwo transportu i urbanizacji padły ofiarą cyberataków, co wywołało "bezprecedensowy chaos" w całym kraju.

W ostatni piątek irański system kolejowy został zaatakowany przez hakerów, którzy umieścili na tablicach informacyjnych komunikaty o treści: "długie opóźnienie z powodu cyberataku" oraz "odwołane", wprowadzając tym samym podróżnych w błąd i wywołując chaos na stacjach oraz dworach kolejowych w całym kraju. Chwilę wcześniej zepsuł się elektroniczny system śledzenia pociągów.  

Jak podaje Associated Press News, przedstawiciele irańskiej kolei zapewniali, że pociągi jeżdżą zgodnie z rozkładem, bo atak uszkodził tylko system informowania pasażerów. 

Drugi cyberatak w krótkim czasie 

Z kolei w sobotę doszło do kolejnego cyberataku. Tym razem hakerzy wzięli na cel irańskie ministerstwo transportu i urbanizacji. Cyberprzestępcy zakłócili działanie systemów komputerowych urzędników, w efekcie czego zostały zablokowane oficjalne strony internetowe resortu. 

Mohammad Javad Azari Jahromi, irański minister telekomunikacji, ostrzega przed cyberatakami typu ransomware. Już w 2018 roku Iran informował o podobnych incydentach, a w grudniu udało się powstrzymać jeden z nich, wymierzony w bliżej nieokreśloną "infrastrukturę elektroniczną" - podaje AP News. 

Jak na razie nie ma informacji na temat tego, kto stoi za wskazanymi cyberatakami oraz czy zakłócenia znacząco wpłynęły na funkcjonowanie irańskiej infrastruktury informacyjnej.  


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Komentarze