Reklama

Social media

FBI aresztowało 33 cyberprzestępców. Powiązania z gangiem z Nigerii

Fot.: Jefferson Santos/Unsplash
Fot.: Jefferson Santos/Unsplash

Amerykańskie służby dokonały masowych aresztowań 33 osób w Teksasie. Wszyscy zatrzymani są podejrzewani o działalność cyberprzestępczą i powiązania z międzynarodowym gangiem Black Axe pochodzącym z Nigerii.

Jak podał serwis The Record FBI aresztowało w USA 33 osoby za szereg działań związanych z cyberprzestępczością, w tym BEC (masowe ataki na firmowe konta e-mail) i oszustwa romansowe.

Członkowie Black Axe

Aresztowania były wymierzone w osoby należące do Black Axe, międzynarodowego zorganizowanego syndykatu cyberprzestępczego, pochodzącego z Nigerii i działającego na całym świecie.

Gang Black Axe jest powiązany z Neo Black Movement (NBM), bractwem akademickim założonym w latach 70. w Nigerii, które powoli ewoluowało w tajne stowarzyszenie.

Początkowo NBM miało na celu walkę z rasizmem w niegdyś brytyjskiej kolonii, jednak z czasem - podobnie jak inne nigeryjskie bractwa - przyjęło taktykę przemocy i zaczęło zajmować się działalnością przestępczą.

Poważne oskarżenia

Obecnie uważa się, że grupa Black Axe NBM jest zaangażowana w prostytucję, handel ludźmi, handel narkotykami, kradzieże, pranie brudnych pieniędzy i cyberprzestępczość (głównie oszustwa e-mailowe).

Jedenastu podejrzanych zostało oskarżonych w Północnym Dystrykcie Teksasu, a kolejnych 23 w Dystrykcie Wschodnim, przy czym jeden podejrzany został oskarżony w obu dystryktach.

Amerykańscy urzędnicy ujawnili, że zlikwidowana obecnie amerykańska grupa była aktywna od co najmniej stycznia 2017 roku i zaangażowana w szeroki zakres cyberataków.

Podejrzani zaangażowali się również w oszustwa romansowe online, działając na portalach randkowych, takich jak Match.com, ChistianMingle, JSwipe i Plenty of Fish.

Uderzenie w syndykat

Według FBI, aresztowana grupa ukradła ponad 17 mln dolarów. Chociaż pierwsi członkowie Black Axe zostali aresztowani za działalność cyberprzestępczą już w 2015 roku, to obecne zatrzymania w USA stanowią jedną z największych akcji przeciwko temu gangowi.

Aresztowania stanowią również drugą w tym roku akcję organów ścigania, wymierzoną w cyberprzestępcze działania nigeryjskiego syndykatu, po tym jak w kwietniu włoska policja zatrzymała 30 członków Black Axe.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

 

Reklama

Komentarze

    Reklama