Reklama

Social media

Facebook i Twitter usunęły setki kont powiązanych z Rosją, Iranem i Wenezuelą

Fot. JanBaby/Pixabay
Fot. JanBaby/Pixabay

Facebook i Twitter usunęły setki fałszywych kont działających w ramach operacji informacyjnych powiązanych z Rosją, Iranem i Wenezuelą - poinformował serwis Gizmodo. Dezinformacja wymierzona była w USA, kraje Bliskiego Wschodu i państwa Azji.

Facebook usunął niemal 800 kont, grup i stron, w tym - 162 profile z należącego do koncernu serwisu Instagram. Jak powiedział dyrektor ds. polityki cyberbezpieczeństwa koncernu Nathaniel Gleicher, operatorzy fałszywych profili przedstawiali się jako mieszkańcy określonego regionu i zamieszczali fałszywe informacje na temat bieżących wydarzeń, a także komentarze dotyczące tematyki politycznej, które reprezentowały linię ideologiczną państwowych mediów w Iranie. Komentarze te najczęściej dotyczyły stosunków izraelsko-palestyńskich, a także konfliktów w Syrii i Jemenie oraz roli, jaką odgrywają w nich kraje takie jak USA, Arabia Saudyjska i Rosja.

Gleicher dodał, że niektóre z tych kont zostały usunięte podczas badania irańskiej dezinformacji w serwisie, które rozpoczęło się od odkrycia fałszywych profili w ubiegłym roku. Konta podszywały się pod obywateli USA i Wielkiej Brytanii, a w ramach tej samej kampanii dezinformacyjnej działały także 82 grupy na Facebooku oraz powiązane z nimi strony. Wszystkie profile zaangażowane były w dystrybucję treści mających podsycać polaryzację polityczną - poinformował przedstawiciel Facebooka.

Konta służące do dezinformacji i rozpowszechniania fałszywych wiadomości usunął również Twitter. Jak poinformowali przedstawiciele tej firmy, profile powiązane były przede wszystkim z Rosją, Iranem i Wenezuelą, wykryto też bardzo niewielką liczbę kont działających w Bangladeszu. Liczba usuniętych z Twittera kont powiązanych z Iranem to ponad 2,6 tys. Według firmy, zespół Twittera wiedział o nich od sierpnia ubiegłego roku. Z platformy usunięto także ponad 400 profili prawdopodobnie powiązanych z Rosją, a także 1,2 tys. kont z Wenezueli realizujących zadania "sponsorowanej przez państwo operacji wpływu ukierunkowanej na lokalnych odbiorców".

Gizmodo podaje, że obie firmy kontynuują pracę nad usuwaniem fałszywych kont ze swoich sieci społecznościowych i aktywnie współpracują w tym zakresie. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama