Reklama

Social media

Chiny wycofują zezwolenie na działanie inkubatora start-upów Facebooka

Fot: pixbay/simon
Fot: pixbay/simon

Chiny wycofują zezwolenie na działanie inkubatora start-upów Facebooka w Hangczou, zaledwie dzień po uzyskaniu przez koncern Marka Zuckerberga zgody na rozpoczęcie działalności spółki córki Facebooka w tym mieście - poinformował serwis The Verge.

Według doniesień dziennika "New York Times", oprócz wycofania zezwolenia na działalność firmy zarejestrowanej pod nazwą Facebook Technology, chiński rząd zaczął dzięki cenzurze usuwać doniesienia o tej sprawie z krajowych mediów.

Jak donosi The Verge, nagłe wycofanie przez Chiny zgody na otwarcie przez Facebooka inkubatora dla start-upów w Hangczou wynika z nieporozumienia pomiędzy dwoma organami chińskiej administracji. Urzędnicy z prowincji Czeciang, gdzie miało znajdować się biuro koncernu, wyrazili co prawda zgodę na rozpoczęcie działalności przez jego spółkę córkę - nie udzieliły jej jednak centralne władze w Pekinie, odpowiedzialne m.in. za nadzorowanie chińskiej sfery cyberprzestrzeni.

W wywiadzie, jakiego szef Facebooka Mark Zuckerberg udzielił w ubiegłym tygodniu serwisowi Recode, wyraził on wątpliwości względem tego, czy koncern kiedykolwiek z sukcesem otworzy się na działalność w Chinach.

W 2009 roku platforma Facebooka została przez Chiny zablokowana w związku z wykorzystaniem usługi do komunikacji przez aktywistów działających na rzecz ruchów separatystycznych w prowincji Sinkiang, biorących udział w zamieszkach w miejscowości Urumqi.

Facebook podejmował już próbę otwarcia swojego oddziału w Chinach w 2015 roku, jednakże i wówczas skończyło się jedynie na uzyskaniu przez firmę pozwolenia na działalność, bez podjęcia dalszych, wiążących kroków - przypomina The Verge.

Źródło:PAP

Komentarze