Reklama

Social media

Atak ransomware na system komputerowy amerykańskiego miasta, zapłacono okup

fot. Joplin City /  Wikimedia Commons; Creative Commons 3.0
fot. Joplin City / Wikimedia Commons; Creative Commons 3.0

Ubezpieczyciel miasta Joplin w stanie Missouri w USA zapłacił 320 tys. dolarów okupu nieznanej osobie po tym, jak w ubiegłym miesiącu za pomocą ransomware zaatakowano system komputerowy miasta. 

Miasto zapłaciło okup, aby uniemożliwić ujawnienie poufnych informacji do których cyberprzestępcy uzyskali dostęp poprzez tamtejszy system komputerowy.

„The Joplin Globe” donosi, że dochodzenie w tej sprawie nadal trwa, nie wiadomo kto był odpowiedzialny za atak i do jakich informacji uzyskał dostęp. W wyniku ataku ransomware serwery komputerowe oraz programy obsługujące miejskie usługi internetowe zostały zamknięte 7 lipca br. Internetowy system telefoniczny został przywrócony dwa dni później.

Władze miasta wynajęły do odzyskania miejskich systemów informatycznych firmy specjalizujące się w branży cyberbezpieczeństwa, które przywróciły niemal cały system potrzebny do wznowienia działalności. Udało się odzyskać miejski system do obsługi szczepień na COVID-19, systemy płatności online czy systemy sądowe. Do tej pory nie udało się uzyskać dostępu do m.in. tamtejszej bazy aktów urodzenia oraz zgonów. Nadal trwają również prace nad ustaleniem do jakich danych dostęp uzyskali cyberprzestępcy.

Urzędnicy miasta Joplin nie ujawniają informacji dotyczących naruszenia, by „uniknąć narażenia miasta na przyszłe ataki” oraz pracują nad „znalezieniem technologii, która uchroni je przed przyszłymi cyberatakami”.

/NB


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Komentarze