Reklama

Armia i Służby

Zagrożenie cybernetyczne w czasie mistrzostw świata w piłce nożnej

Fot. Rawpixel/Pixabay
Fot. Rawpixel/Pixabay

Zarówno służby specjalne Stanów Zjednoczonych, jak i Wielkiej Brytanii ostrzegają uczestników mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji przed używaniem prywatnych urządzeń elektronicznych, takich jak telefony komórkowe, laptopy, tablety. Dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa i Kontrwywiadu FBI, William Evanina, w rozmowie z Reuters podkreśla, że każdy obywatel USA, niezależnie od rangi, może być celem hakerów w Rosji. 

Ostrzeżenia tego typu nie są rzadkością. Służby specjalne USA wydały wcześniej podobne, specjalne komunikaty dla uczestników Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Korei Południowej. Organizatorzy Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczang potwierdzili zainfekowanie stron internetowych i systemów transmisji wizji malware o nazwie „Olympic Destroyer”. Warto mieć na uwadze, że ze względu na dużą ilość uczestników takich wydarzeń, stanowią one doskonały poligon dla działań cybernetycznych różnych grup hakerskich czy  podmiotów.

Eksperci zalecają wszystkim wyjeżdżającym do Rosji na Mistrzostwa Świata, żeby zaopatrzyli się w tymczasowe urządzenia elektroniczne, których nie będzie się używało po powrocie, karty SIM, z których nie korzysta się na codzień, a także sugeruje się prewencyjne wyjmowanie baterii z urządzeń w momentach, kiedy się z nich nie korzysta. Złośliwe oprogramowanie typu malware, może być wprowadzone do urządzenia nieświadomie, np. w czasie łączenia się z sieciami WI-FI, czy wręcz zwykłym ładowaniem poprzez USB. Unikanie korzystania z hotspot i łączenia z niezaufanymi sieciami WI-FI w celu np. dokonania logowania się na prywatne konto bankowe to elementarz bezpieczeństwa. 

To jednak nie jedyne zagrożenia dla podróżujących.  Niezależnie od tego czy jest się tzw. High Value Target (HVT) czy zwykłym kibicem, można być narażonym na kradzież pinów do kart płatniczych czy nielegalne skanowanie kart posiadających funkcję  PayPass. Zaleca się zatem włączenie limitów dotyczących transakcji na kartach płatniczych, a także włączenie funkcji powiadamiania wiadomościami tekstowymi o każdorazowej transakcji. 

Niezależnie od wyników Reprezentacji Polski, każdy kibic tych mistrzostw, który zdecyduje się na wizytę w Rosji, poza kibicowaniem swojej drużynie, powinien posiadać świadomość co do zagrożeń cybernetycznych, tak aby po powrocie  móc jedynie cieszyć się wygranym Pucharem Mistrzostw Świata. 

Reklama

Komentarze

    Reklama