Reklama

Armia i Służby

Wstąpił do rosyjskiego FSB. Jest akt oskarżenia

sąd
Autor. Joe Gratz/Wikimedia Commons/CC0

Na stronę Rosji przeszedł jeden z pracowników Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Mężczyzna zasilił szeregi FSB i jest zaangażowany w działalność grupy hakerskiej Armageddon. Bierze udział w atakach na ukraińskie władze i infrastrukturę krytyczną. 

Reklama

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) oraz Państwowe Biuro Śledcze (DBR) zebrały materiał dowodowy przeciwko byłemu pracownikowi SBU, który przeszedł na stronę wroga i zasilił rosyjskie FSB. Akt oskarżenia trafił już do sądu, a mężczyzna jest oskarżony o zdradę kraju.

Reklama

Śledztwo wykazało, że po aneksji Krymu w 2014 r. złamał przysięgę i wstąpił do służb specjalnych Putina. Od tamtej pory pomaga im w prowadzeniu wrogich działań przeciwko Ukrainie

Czytaj też

Rosyjscy hakerzy

Jak podaje SBU, mężczyzna miał współpracować z hakerami Armageddon, którzy stoją za ponad 5 tys. cyberataków na podmioty państwowe i obiekty infrastruktury krytycznej naszego wschodniego sąsiada. Z ujawnionych informacji wynika, że oskarżony był zaangażowany we wspomniane operacje.

Reklama

Ukraińskie służby pod koniec 2021 r. dokonały atrybucji i wskazały, że członkami grupy są m.in. funkcjonariusze krymskiego oddziału FSB. Wśród nich znajdują się również osoby, które po aneksji Krymu przeszyły na stronę Rosji.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama