Armia i Służby
Wojsko górą! „CyberWOT" w finale hackathonu
Żołnierze z cyberkomponentu WOT, którzy wzięli udział w HackYeah 2020 – największym stacjonarnym hackathonie w Europie - zakwalifikowali się do finałów – poinformowało w środę Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej.
Zespół złożony z żołnierza zawodowego i ochotników opracował aplikacje: pozwalające zgłaszać obecność dzików podejrzanych o roznoszenie ASF, ułatwiające sortowanie odpadów i pozwalające pracownikom banku na dostęp do danych firmy z komunikatora.
Tegoroczna edycja została przeprowadzona w formule online 27-29 listopada, w zawodach wzięło udział 1500 aktywnych uczestników z całego świata. Dowództwo WOT wystawiło sześcioosobowy zespół pięciu ochotników WOT oraz żołnierza zawodowego z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, mł. chor. Daniela Kowala.
Podczas 40-godzinnych zawodów żołnierze z Zespołu Działań Cyberprzestrzennych opracowali trzy projekty - wszystkie zostały pozytywnie zakwalifikowane do finałów w odpowiadających im kategoriach.
Zadanie postawione przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi polegało na napisaniu aplikacji na telefon do zgłaszania inspektoratowi weterynaryjnemu obecności dzików, uważanych za zagrożenie dla gospodarstw rolnych z powodu epidemii ASF.
Zespół WOT wziął również udział w zadaniu opracowanym przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Polegało ono na stworzeniu centralnego systemu informacyjnego dla pracowników instytucji finansowej oraz napisaniu i opracowaniu komunikatora. Aplikacja nazwana ChatterBox umożliwia pracownikom dostęp zarówno do informacji w firmowym intranecie, jak i publicznie dostępnych informacji o BGK. Zawodnicy przygotowali też komunikator dla szybkiej wymiany informacji między pracownikami.
Celem trzeciej mobilnej aplikacji przygotowanej przez specjalistów z WOT jest pomoc we właściwym pozbyciu się odpadów podlegających selektywnej zbiórce. Zadanie postawiła międzynarodowa organizacja WWF. Dzięki aplikacji nazwanej iTrash po zeskanowaniu kodu kreskowego na opakowaniu użytkownik otrzymuje informację, do którego kontenera należy je wyrzucić. Narzędzie pomaga także znaleźć miejsca, gdzie można oddać takie jak np. opony samochodowe.
Maraton programowania HackYeah 2020 był szóstą tego hackathonu w Europie. Pula nagród przekroczyła 400 tys. zł. Tegoroczne wydarzenie było kulminacją inicjatywy GovTech Festival.
WOT kontynuują nabór do Zespołu Działań Cyberprzestrzennych, który ma liczyć stu ludzi, w tym dziesięciu żołnierzy zawodowych, pozostali mają być ochotnikami WOT.