Reklama

Armia i Służby

Ukraińcy oszukiwali Czechów. Rozbito grupę przestępczą

ukraina policja oszustwo
Zdjęcie z czynności ukraińskiej policji.
Autor. Національна поліція України/YouTube

Na Ukrainie rozbito grupę przestępczą, która oszukiwała obywateli i obywatelki Czech. Straty liczone są w milionach hrywien. Sprawcy stosowali dobrze znany schemat. 

Głównym organizatorem procederu był 40-letni Ukrainiec z Dniepru. W nielegalną działalność zaangażował łącznie 8 osób, z czego 6 było poszukiwanych za wcześniejsze oszustwa. W grupie działali też obywatele Czech.

Czytaj też

Dobrze znany schemat

Ukraińska cyberpolicja wskazuje, że sprawcy wydzwaniali do mieszkańców Czech, podając się za pracowników państwowej instytucji nadzoru bankowego. Podczas rozmowy nakłaniali ofiary do zapewnienia im zdalnego dostępu do urządzenia (telefonu lub komputera) lub też przekazania danych bankowych w celu dokonania transferu środków na inne konta. Powód? Rzekoma chęć zabezpieczenia pieniędzy.

„W kilku przypadkach sprawcy zachęcali rozmówców do wypłaty gotówki i przekazania jej podstawionemu kurierowi, który miał je ulokować w bezpiecznym miejscu” – podają organy ścigania.

Reklama

Ofiary i wysokość strat

Oszukano łącznie 16 osób z Czech. Wysokość strat sięga 5,5 mln hrywien (ponad 560 tys. zł). Środki pozyskane w ramach procederu przestępcy zamienili na kryptowaluty. Z części pieniędzy zakupiono samochody i nieruchomości.

Reklama

Zatrzymano członków grupy

Ukraińska cyberpolicja ustaliła lokalizację i tożsamość sprawców. W toku postępowania przeprowadzono łącznie 23 przeszukania, podczas których zabezpieczono komputery, telefony, samochody oraz gotówkę. Zatrzymano wszystkie 9 osób zamieszanych w proceder.

Członkom grupy zarzuca się dokonanie oszustwa na dużą skalę. Grozi im do 12 lat więzienia oraz konfiskata mienia.

Udostępniono film z prowadzonych czynności:

YouTube cover video

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama