Przetarg na tokeny rozstrzygnięty. Wojsko wybrało urządzenia uwierzytelniające

28 kwietnia 2020, 12:00
Token_RSA_pexels-photo
Fot. Negative Space/Pexels

Centrum Zasobów Cyberprzestrzeni Sił Zbrojnych dokonało wyboru oferty w postępowaniu na dostawę urządzeń uwierzytelniających. Zgłoszono pięć ofert. Wyboru wykonawcy dokonano na podstawie kryterium ceny i gwarantowanego okresu eksploatacji. Kto dostarczy tokeny dla armii?

Postępowanie, które miało na celu wyłonienie dostawcy 800 tokenów RSA w wersji SID700 E6 ogłoszono 8 kwietnia br. 

Tokeny RSA to urządzenia elektroniczne wykorzystywane do uwierzytelniania sesji w systemach informatycznych, transakcjach internetowych oraz w dostępie do usług bankowych. Działanie tych urządzeń oparte jest na rozwiązaniach kryptograficznych. Token RSA generuje ciągi cyfr stanowiących klucz kryptograficzny pozwalający na uwierzytelnienie sesji i transakcji zlecanych przez uprawnionego użytkownika. 

Centrum Zasobów Cyberprzestrzeni Sił Zbrojnych wskazało w ogłoszeniu, że celem zakupu jest zabezpieczenie ciągłości funkcjonowania systemu niejawnej łączności, a urządzenia będą wykorzystywane w działającym już systemie kryptograficznym i rejestrowane na istniejącym koncie w RSA. Zamawiający od oferentów wymagał zapewnienia minimum trzyletniego okresu eksploatacji oraz dostarczenia fabrycznie nowych urządzeń wraz certyfikatami na płytach CD/DVD.

Oferty złożyło pięciu wykonawców:

  • Comtegra S.A.
  • Solidex S.A.
  • Ventus Communications Sp. z o.o.
  • Asseco Poland S.A.
  • ASESKO Salamon Kłyś Sp.J.

Zwycięską ofertę wyłoniono na podstawie kryterium ceny i gwarantowanego okresu eksploatacji, z wagą odpowiednio 60 i 40 procent. Maksymalnie można było uzyskać 100 punktów. Najwyższą notę punktową – 87,99 pkt. uzyskała oferta krakowskiej firmy Solidex S.A.

Solidex S.A. w swojej ofercie zadeklarował łączną cenę 281 672 złotych brutto oraz pięcioletni gwarantowany okres eksploatacji. Termin dostawy urządzeń to sześć tygodni licząc do dnia zawarcia umowy.

KomentarzeLiczba komentarzy: 4
cs
poniedziałek, 8 czerwca 2020, 02:52

tylko FIDO, RSA nie chronią przed phishingiem

tttttt
środa, 29 kwietnia 2020, 02:17

TE tokeny powinny opierać się na jednorazowych liczbach pierwszych. Jak obca agentura skopiuje dzieki upublicznieniu tego kontraktu ( wedlug mnie to nierozsądne ) , przekopiuje każdy stick, będzie mogla robić zamieszanie. Chyba, że to jest tylko akcja własnie pod wyłapanie tej agentury na gorącym uczynku. Nie wiem. Dziwne to .

TT
środa, 20 maja 2020, 22:20

Jeżeli ma się zbudowane środowisko to tokeny wymienia się co kilka lat(na pewno nie co 5) i licencje na serwery autoryzacyjne itd.

internetowy mądralo
poniedziałek, 4 maja 2020, 11:30

Te tokeny opierają się na liczbach pierwszych....