Reklama

Armia i Służby

U.S. Air Force ruszą z budową sieci 5G

Fot. Nellis Air Force Base/Flickr
Fot. Nellis Air Force Base/Flickr

U.S. Air Force w styczniu przyszłego roku rozpocznie testy związane z wykorzystaniem innowacyjnej sieci 5G do prowadzenia operacji w powietrzu. Stany Zjednoczone chcą zagwarantować bezpieczeństwo swoim działaniom bez względu na pochodzenie komponentów lub dostawców odpowiedzialnych za funkcjonowanie 5G.

Zadaniem specjalistów jest zbudowanie innowacyjnej sieci 5G w bazie sił powietrznych Nellis w stanie Nevada. Przedsięwzięcie wpisuje się w projekt rozwoju 5G Departamentu Obrony USA (DoD) zarówno dla celów wojskowych jak i cywilnych – stwierdzono na oficjalnej stronie departamentu.

„Departament Obrony uznaje, że technologia 5G jest niezbędna do utrzymania przewagi militarnej i ekonomicznej Ameryki” – podkreślił dr Joseph Evans, kierownik działu rozwoju 5G w DoD. - „Oczekujemy, że budowa sieci w Nellis rozpocznie się w lipcu, a jej pełna funkcjonalność nastąpi w styczniu przyszłego roku”.

Tylko użytkownicy biorący udział w testach będą mieli dostęp do sieci prywatnej. Sieć będzie zawierać relokowalne stacje przekaźnikowe, które można skonfigurować i zdjąć w niecałą godzinę. Testy obejmą mobilne centra operacyjne, z których członkowie zespołu będą korzystać podczas przemieszczania się.

„Testy w Nellis rozpoczną się w styczniu 2021 roku” – czytamy w komunikacie Departamentu Obrony USA.

Stany Zjednoczone przygotowują się również na najgorszy scenariusz i starają się testować rozwiązania, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa sieci 5G bez względu na to, kto ją zbudował i z jakich komponentów się składa.

„Musimy założyć, że cały łańcuch dostaw może być zagrożony. W ogóle nie możemy ufać sprzętowi. Musimy więc teraz stwierdzić, w jaki sposób chronimy dane przesyłane globalnie przez niezaufany sprzęt za pomocą protokołu IP, gdziekolwiek” – wyjaśnił Randolph Clark, wiceprezes National Spectrum Consortium, którego wypowiedź przytacza Defense One.

Reklama

Komentarze

    Reklama