Reklama

Armia i Służby

Sąd wstrzymał wykonanie kontraktu chmurowego dla Pentagonu

Fot. David B. Gleason/Wikipedia Commons/CC 2.0
Fot. David B. Gleason/Wikipedia Commons/CC 2.0

Amerykański sąd federalny w związku z pozwem koncernu Amazon wstrzymał wykonanie kontraktu chmurowego JEDI dla Pentagonu, którego realizacją miała zająć się firma Microsoft. Według Amazona wyborowi wykonawcy towarzyszyły nieprawidłowości.

Amazon zwrócił się do sądu o wstrzymanie prac Microsoftu nad chmurą obliczeniową Pentagonu w ramach wartego 10 mld USD kontraktu, zaskarżając przegrany przez siebie przetarg i domagając się blokady prac do czasu zakończenia postępowania sądowego.

W pozwie koncern wyraził wątpliwości co do prawidłowego przebiegu wyboru wykonawcy kontraktu, związane z domniemanym wywieraniem na ten proces wpływu przez obecnego prezydenta USA Donalda Trumpa.

Jak przypomniał w piątek dziennik "Wall Street Journal", Trump wcześniej obwiniał prezesa Amazonu Jeffa Bezosa o niekorzystne przedstawianie prezydenckiej administracji w tekstach gazety "Washington Post", którą Bezos przejął w 2013 roku. Waszyngtoński dziennik odpierał zarzuty o stronniczość argumentując, iż decyzje edytorów są podejmowane w sposób niezależny.

W sprawie kontraktu JEDI Amazon twierdził, że Donald Trump "w sposób całkowicie oczywisty, publicznie, ale i w kontaktach z ważniejszymi urzędnikami Pentagonu, w tym swoimi nominatami, komunikował że nie chce, aby jego administracja powierzyła ten kontrakt Amazonowi".

Pentagon w wydanym w związku z decyzją sądu oświadczeniu stwierdził, że przełoży się ona na kolejne spowolnienie realizacji projektu JEDI, zapoczątkowanego w roku 2017.

Źródło:PAP

Komentarze