Reklama

Armia i Służby

Rumunia członkiem CCDCOE od 2019 roku

Fot: Nato.int/Domena publiczna
Fot: Nato.int/Domena publiczna

Premier Rumunii, Pani Viorica Dăncilă, zapowiedziała podczas swojej wizyty w Estonii, że Rumunia zamierza w 2019 roku przyłączyć się do NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence - CCDCOE. Powołane w 2008 roku centrum eksperckie zlokalizowane jest w Talinie, a jego działanie opiera się o dobrowolne składki 22 tzw. krajów sponsorskich.

Z założenia, centra eksperckie NATO stanowią przestrzeń, w której koncentrują się działania związane z badaniami, szkoleniem i ćwiczeniami, w tym wypadku w obszarze cyber. CCDCOE jest autorem pracy badawczej Tallinn Manual 2.0 zajmującego się m.in. rozwiązaniami prawnymi dla cyberbezpieczeństwa. Dodatkowo centrum jest organizatorem ćwiczenia Locked Shields oraz konferencji CyCon. 

Dyrekotr CCDCOE, Pani Merle Maigre podczas spotkania z premier Rumunii zaznaczyła, że proces poprawy cyberbezpieczeństwa związany jest przede wszystkim z kolektywnym działaniem i uzupełnianiem się, tym bardziej ważna jest decyzja Rumunii o wzmocnieniu centrum swoimi kompetencjami. Warto podkreślić także, że kwestie bezpieczeństwa cybernetycznego są istotne dla NATO. Przestrzeń cybernetyczna, po Szczycie NATO w Warszawie została określona oficjalnie jako obszar operacji. NATO przeprowadza także coroczne ćwiczenie Crossed Swords, którego celem jest przygotowanie się na potencjalne ataki na infrastrukturę krytyczną. 

Reklama

Komentarze

    Reklama