Reklama

Armia i Służby

Rosja i Chiny odchodzą od Windowsa. Minimalizacja ryzyka dla wojska

Fot. Mike Mozart/Flickr/CC 2.0
Fot. Mike Mozart/Flickr/CC 2.0

Rosja oraz Chiny planują zastąpić funkcjonujący w kluczowych sektorach sił zbrojnych system operacyjny Windows, innym nowym oprogramowaniem opracowanym przez rodzimych specjalistów. Nowe rozwiązanie ma uniemożliwić Stanom Zjednoczonym potencjalny dostęp do ich kluczowych sieci.

Rosyjskie ministerstwo obrony planuje zmienić oprogramowanie wszystkich komputerów we wrażliwych sektorach na krajowy system Astra Linux OS, który został stworzony przez specjalistów RusBITech.  

Eksperci nie mają wątpliwości, że podjęta decyzja jest słuszna, ponieważ produkty Microsoft zainstalowane na komputerach ministerstwa są obecnie „podatne na cyberataki”, a system Windows może zawierać backdoory. Jak tłumaczy rosyjski ekspert wojskowy Viktor Murakhovsky – „Moim zdaniem decyzja ministerstwa obrony jest słuszna, ponieważ producent systemu Windows, o ile wiadomo, nie ujawnia kodów źródłowych, ale to nie wyklucza możliwości pojawienia się backdoora”.

Nowy system przeszedł wymagające wieloletnie testy i obecnie jest gotowy do wdrożenia. „System operacyjny potwierdził w trakcie trwania 4-letnich testów, że jest to niezawodne narzędzie” – wskazuje dyrektor Competence Centre of RusBITech Roman Mylitsin. – „Podczas testów Astra była wykorzystywana w wielu obiektach ministerstwa obrony (…) A więc innymi słowy, decyzja o jej wdrożeniu nie była natychmiastowa. System jest wynikiem pracy rozpoczętej już w 2008 roku” – dodaje specjalista.

Według eksperta IT Elbrusa Łatypova „w tym systemie operacyjnym używany jest standardowy Linux, który został zmodyfikowany. Moim zdaniem nie ma w tym nic rewolucyjnego - zwykła modyfikacja już istniejącego systemu operacyjnego dla pewnych potrzeb ministerstwa”.

Podobną strategię obrały również Chiny. Według doniesień kanadyjskiego Kanwa Asian Defense Państwo Środka utworzyło specjalną grupę zadaniową  – Internet Security Information Leadership Group – w celu opracowania alternatywnego rozwiązania dla systemu Windows. Zgodnie z rozporządzeniem władz nowe oprogramowanie ma być opracowane z myślą tylko o chińskiej armii.

Decyzja chińskiego rządu wpisuje się w szersze plany modernizacji infrastruktury sieciowej, aby w ten sposób Państwo Środka mogło stać się bardziej zaawansowane pod względem innowacji i technologii. Obrana droga ma skutkować osiągnięciem przez Pekin pozycji „supermocarstwa technologicznego”.

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama