Reklama

Armia i Służby

Powstanie nowa jednostka kontrwywiadowcza USA?

flaga usa
Autor. www.rawpixel.com/CC0

Raport amerykańskiego Senatu wykazuje jednoznacznie – Chiny stanowią coraz większe wyzwanie dla amerykańskiego kontrwywiadu.

Reklama

Według senackiej komisji wywiadowczej amerykańskie komórki kontrwywiadowcze są niewystarczająco przygotowane do odpierania nasilających się obcych działań szpiegowskich. Za tego typu działalnością stoją nie tylko służby chińskie, ale także rosyjskie, irańskie czy północnokoreańskie. Na jakich informacjach w szczególności im zależy? Chodzi chociażby o uzyskanie dostępu do wiedzy o amerykańskich technologiach. Zdecydowany „prym" wiodą w tym służby chińskie. Ich działania dotyczą nie tylko szpiegowania amerykańskich instytucji państwowych. Inwigilacji poddawany jest także sektor prywatny, biznes, czy działalność akademicka.   

Reklama

Czytaj też

Reklama

Wspomniany raport amerykańskiego Senatu został upubliczniony we wrześniu. W głównej mierze skupia się on na działaniach National Counterintelligence and Security Center (NCSC), będącego częścią Biura Dyrektora Wywiadu Krajowego. Zdaniem twórców raportu, NCSC powinno stać się jednostką wyodrębnioną z dotychczasowej struktury. Takie działanie w teorii służyłoby ułatwieniu funkcjonowania tej instytucji.

NCSC wyręczy CIA?

Jak wskazują dziennikarze washingtontimes.com raport komisji stanowi część większego dochodzenia Senatu w sprawie działalności i skuteczności amerykańskiego kontrwywiadu.

Przypominają o tym, że ostatnia ustawa dotycząca powyższej działalności ma już 20 lat i w obecnej sytuacji okazuje się być niewystarczająca do stawiania czoła zagranicznym siłom wywiadowczym. Czy ewentualne wyodrębnienie NCSC sprawi, że będzie to jednostka bardziej skuteczna, przypominająca amerykańską wersję brytyjskiego MI-5? Jak usamodzielnienie NCSC wpłynie na działalność FBI i CIA ? Czas pokaże.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

/mg

Reklama

Komentarze

    Reklama