Reklama

Armia i Służby

Polskie firmy i uczelnie na rzecz armii. „Rośnie budżet na innowacje w obronności”

Fot. Dowództwo Generalne (@DGeneralneRSZ)/Twitter
Fot. Dowództwo Generalne (@DGeneralneRSZ)/Twitter

Będziemy dysponowali większymi funduszami, m.in. na projekty związane z obronnością. Minister obrony narodowej postanowił zwiększyć pulę środków na ten cel o 100 mln zł - podkreślił Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną.

Dyrektor NCBR w rozmowie z dziennikiem przekazał, że tegoroczny budżet dofinansowań na innowacje to 7,1 mld zł, z czego ok. 1 mld zł to środki krajowe, a reszta to pieniądze europejskie.

Z myślą o polskiej armii 

W przyszłym roku budżet będzie wynosił 7,7 mld zł. Będziemy dysponowali większymi funduszami, m.in. na projekty związane z obronnością. Minister obrony narodowej postanowił zwiększyć pulę środków na ten cel o 100 mln zł, będziemy więc w większym zakresie wspierać polskie wojsko - powiedział Kamieniecki.

Podkreślił, że NCBR ma już w tym doświadczenie, a we wspomnianej puli projektów uczestniczą także policja, ABW czy Agencja Wywiadu. Współpraca pozwala na wykorzystanie potencjału innowacyjnego polskich firm i uczelni do rozwoju i unowocześnienia polskiej armii. To pozytywne wyzwanie zarówno dla centrum, jak i dla MON, mobilizuje obie strony - dodał.

Coraz więcej algorytmów. Coraz więcej AI 

Kamieniecki zaznaczył, że innowacje są motorem rozwoju i budowania przewagi konkurencyjnej. Wskazał, że chodzi np. o systemy informatyczne, algorytmy, które pozwolą na racjonalne wykorzystanie prądu uzyskanego z odnawialnych źródeł energii czy efektywne zarządzanie klastrami energetycznymi skupiającymi w sobie różne rodzaje produkcji i magazynowania energii.

Zwrócił uwagę, że w ostatnich pięciu latach udział algorytmów i sztucznej inteligencji (AI) w składanych wnioskach zwiększył się pięciokrotnie. Jeszcze większy skok nastąpił w zakresie sieci neuronowych, na których oparte są mechanizmy samouczące się. Tu wzrost w porównaniu z 2016 r. jest ok. 16-krotny - podkreślił dyrektor NCBR.

Projekty w energetyce 

Pytany, co z pieniędzmi na transformację energetyczną, Kamieniecki wskazał, że w ramach szybkiej ścieżki, w której przedsiębiorcy zgłaszają dowolne badania, mogą być finansowane projekty o wartości do 50 mln euro.

Jak mówił, jest to jedna z możliwości finansowania projektów związanych z transformacją energetyczną. Przypomniał, że niedawno ogłoszony został program strategiczny Nowe technologie w zakresie energii, którego budżet to 380 mln zł.

Tam - dodał - można uzyskać dofinansowanie w zakresie innowacyjnych rozwiązań w fotowoltaice, elektrowniach wiatrowych morskich i lądowych czy też w wytwarzaniu i zastosowaniu wodoru jako nośnika energii.

Jesteśmy też otwarci na projekty dotyczące magazynowania energii, bo spodziewamy się, że to będzie jedno z ważniejszych zagadnień najbliższej przyszłości. Prowadzimy dziewięć proekologicznych inicjatyw w formie innowacyjnych zamówień publicznych o łącznym budżecie 210 mln zł pochodzących z funduszy europejskich. Chcemy, by powstały m.in. innowacyjne biogazownie, oczyszczalnie, ciepłownie i elektrociepłownie - powiedział Kamieniecki.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Źródło:PAP

Komentarze