Reklama

Armia i Służby

Niemcy stworzą własną DARPĘ

Fot. Bmi.bund.de/Domena publiczna
Fot. Bmi.bund.de/Domena publiczna

Niemcy zainwestują ponad 200 milionów euro w przeciągu następnych 5 lat, w celu stworzenia agencji, której głównym zadaniem będzie rozwój zdolności w cyberprzestrzeni. Informację tę podali ministrowie w rządzie Angeli Merkel.

Nowa instytucja ma zostać utworzona na podobieństwo amerykańskiej agencji badawczej DARPA (Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności) i rozpocząć swoja pracę pod koniec tego roku. Ma ona skupić się na rozwoju zarówno zdolności obronnych jak i ofensywnych w cyberprzestrzeni dając Niemcom większą niezależność w walce z zagrożeniami w świecie wirtualnym.

Obecnie, Bundeswehra oraz niemieckie agencje bezpieczeństwa kupują narzędzia do działania  cyberprzestrzeni, w tym oprogramowanie wykorzystywane do przeprowadzania ataków na na wolnym rynku, wybierając z oferty wielu firm, która część z nich zlokalizowana jest poza Europą. „Sytuacja ta musi ulec zmianie” - powiedział minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer.

Nie możemy siedzieć z założonymi rękami i obserwować jak wrażliwa technologia informacyjna o dużym znaczeniu kontrolowana jest przez państwa trzecie. Musimy rozwijać technologie samemu

Minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer

Seehofer, zaznaczył, że decyzje odnośnie budżetu, liczby pracowników oraz miejsca dla nowej Agencji ds. innowacji w obszarze cyberbezpieczeństwa nie zostały jeszcze podane. Występująca razem z Seehoferem, minister obrony Ursula Von der Leyen, dodała, że budżet agencji wyniesie 200 milionów euro w przeciągu 5 lat. Niemiecki rząd nie wyklucza zwiększenia inwestycji w ten projekt.  

Dla porównania administracja prezydenta Donalda Trumpa, zgodnie z zapowiedzią,  wyda 3 miliardy euro na DARPĘ w 2019 roku, więc różnica w wydatkach jest uderzająca.

Źródło: Politico

Reklama

Komentarze

    Reklama