Reklama

Armia i Służby

NCBC: zaatakowany serwis ASzWoj był hostowany poza infrastrukturą MON

Fot. Cedaros/Wikipedia Commons/CC 4.0
Fot. Cedaros/Wikipedia Commons/CC 4.0

Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni w oświadczeniu prasowym potwierdziło, że doszło do ataku na stronę internetową Akademii Sztuki Wojennej.  Po wykryciu incydentu, CSIRT MONu udzielił wsparcia administratorom obsługującym portal Akademii.

W nawiązaniu do sytuacji, jaka miała miejsce w Akademii Sztuki Wojennej, w imieniu Resort Obrony Narodowej NCNB potwierdza, iż w dniu 22.04.2020 r. został przeprowadzony atak na stronę internetową Akademii Sztuki Wojennej polegający na podmianie treści. Na stronie umieszczony został sfałszowany artykuł piętnujący działania rządu w kontekście stosunków z USA oraz obecności wojsk amerykańskich w Polsce.

Po wykryciu incydentu CSIRT MON w Narodowym Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni niezwłocznie udzielił wsparcia administratorom obsługującym portal Akademii. Podjęte działania pozbawiły atakującego możliwości dalszych modyfikacji treści na stronie.

Należy zauważyć, że zaatakowany serwis był hostowany poza infrastrukturą resortu obrony narodowej, a powyższy incydent nie miał wpływu na funkcjonowanie resortowych systemów teleinformatycznych oraz przetwarzanych w nich danych.

W wyniku przeprowadzonej analizy, uczelnia zdecydowała ostatecznie o wyłączeniu dostępu do strony do czasu zakończenia obsługi incydentu.

W chwili obecnej trwają działania mające na celu ustalenie sprawców tego ataku.

Informacja prasowa Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni

Reklama

Komentarze

    Reklama