Reklama

Armia i Służby

Największe na świecie testy podwójnego wykorzystania 5G w ramach Pentagonu

Fot. The U.S. Army/Flickr/CC BY 2.0
Fot. The U.S. Army/Flickr/CC BY 2.0

Departament Obrony USA przeznaczy 600 mln dolarów na testy technologii 5G, które odbędą się w pięciu amerykańskich bazach wojskowych. „To największe na świecie testy podwójnego zastosowania sieci najnowszej generacji prowadzone na pełną skalę” – ogłosił Pentagon.

Poza siłami zbrojnymi w inicjatywę zaangażowani zostaną liderzy branży, grupa specjalistów oraz naukowców akademickich. Przedsięwzięcie obejmować będzie projekty pilotażu wirtualnej rzeczywistości 5G na rzecz planowania misji i szkolenia, testowania inteligentnych magazynów, a także oceny wykorzystania sieci najnowszej generacji w obszarze dowodzenia i kontroli.

„Departament Obrony jest liderem w dziedzinie nowatorskich testów i eksperymentów 5G, które wzmocnią zdolności bojowe naszego kraju, a także konkurencyjność gospodarczą USA w tej krytycznej dziedzinie” – podkreślił Michael Kratsios, pełniący obowiązki podsekretarza obrony ds. badań i inżynierii. Jak dodał, dzięki inicjatywie Pentagon może wykorzystać posiadane zasoby oraz specjalistów do rzeczywistego wprowadzania innowacji na skalę i zakres nieporównywalny z żadnym innym państwem na świecie.

Testy odbędą się w: Hill Air Force Base (Utah), Joint Base Lewis-McChord (Waszyngtonie), Marine Corps Logistics Base Albany (Georgia), Naval Base San Diego (Kalifornia) oraz Nellis Air Force Base (Nevada). Bazy te zostały wybrane świadomie ze względu na najwyższą jakość ich infrastruktury, w tym zdolność do prowadzenia kontrolowanych procesów z dynamicznym współdzieleniem widma.

Testy, które odbędą się w Hill Air Force Base mają dotyczyć przede wszystkim dynamicznego współdzielenia widma z usługami komórkowymi 5G. „W ramach projektu zostaną opracowane prototypy systemów koegzystencji, a także metody oceny ich skuteczność w kontrolowanym środowisku” – czytamy w komunikacie Departamentu Obrony USA.

Celem inicjatywy realizowanej w Joint Base Lewis-McChord będzie sprawdzenie szybkości udostępniania bezpiecznej sieci 5G na rzecz prowadzenia zaawansowanych ćwiczeń z możliwością wykorzystania wirtualnej rzeczywistości (VR).

Eksperymenty w Naval Base San Diego będą skupione wokół próby opracowania inteligentnego magazynu, bazującego na 5G i przeznaczonego do przeładunku między obiektami lądowymi a jednostkami morskimi w celu zwiększenia wydajności operacji logistycznych marynarki.

Z kolei w Marine Corps Logistics Base Albany zrealizowany zostanie projekt dotyczący wykorzystania 5G do budowy innowacyjnego magazynu pojazdów. Testy mają przyczynić się do stworzenia wydajniejszego środowiska logistycznego jednostki.

Ostatnim miejscem testów jest Nellis Air Force Base. To tutaj zostanie przeprowadzony eksperyment, którego celem jest opracowanie „stanowiska testowego do wykorzystania technologii 5G” w obszarze prowadzenia operacji w powietrzu, kosmosie i cyberprzestrzeni, zwłaszcza jeśli chodzi o poprawę jakości dowodzenia i kontroli misji.

„Technologia 5G jest fundamentalnym czynnikiem modernizacji sektora wojskowego Stanów Zjednoczonych oraz ma zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego i gospodarczego USA” – podkreślił Pentagon w komunikacie.

Wysiłki Departamentu Obrony koncentrują się na testach prowadzonych w dużej skali oraz tworzeniu prototypowych rozwiązań podwójnego zastosowania 5G, aby podnieść jakość prowadzonych operacji wojskowych i tym samym przyczynić się do „skoku naprzód”.

Komentarze