Armia i Służby

Lider technologii AI będzie "władcą świata". Pentagon rozwija zdolności w dziedzinie sztucznej inteligencji

fot. U.S. Cyber Command Public Affairs
fot. U.S. Cyber Command Public Affairs

Pentagon dostarczy nowe narzędzie oparte na sztucznej inteligencji do przeprowadzania operacji psychologicznych w środowisku informacyjnym do działania niemal w czasie rzeczywistym – poinformowano podczas sympozjum zorganizowanego przez Departament Obrony.

Narzędzie o nazwie Entropy będzie miało na celu obniżenie obciążenia poznawczego dla personelu w ramach realizacji wojskowych działań wsparcia informacyjnego. Jak donosi serwis c4isrnet.com, rozwiązanie to będzie pobierać strumienie danych składające się z tekstu oraz wideo z internetu oraz zapewni operatorom podsumowania trendów w oparciu o te informacje.

Zorganizowane w dniach 9-10 września sympozjum zgromadziło wiele kluczowych gości – w tym m.in. sekretarza obrony Marka Espera, który w swoim wystąpieniu wskazał na konieczność rozwoju technologii sztucznej inteligencji na potrzeby obronności kraju. 

„Dzięki naszemu największemu w historii Departamentu budżetowi na badania i rozwój przyspieszamy rozwój krytycznych technologii, które pozwolą nam wyprzedzić naszych strategicznych konkurentów i utrzymać przewagę militarną” – powiedział w trakcie sypomozjum sekretarz obrony Mark Esper. „Jednak w przeciwieństwie do zaawansowanej amunicji lub platform nowej generacji, sztuczna inteligencja jest klasą samą w sobie, z potencjałem do przekształcenia niemal każdego aspektu pola bitwy, od zaplecza po linię frontu” – czytamy w przemówieniu opublikowanym na stronie Departamentu Obrony.

Podczas sympozjum, sekretarz obrony, wskazał również na Chiny i Rosję jako istotny czynnik, dlaczego Stany Zjednoczone zobowiązane są do odgrywania wiodącej roli przy rozwoju sztucznej inteligencji. Podkreślił on także, że to właśnie Departament Obrony musi pozostać liderem w wojskowym zastosowaniu tej przełomowej technologii.

„W 2017 roku prezydent Rosji Władimir Putin zadeklarował, że którykolwiek z krajów będzie liderem w technologii AI, będzie >>władcą świata<<. Nakazał (Prezydent Putin - przyp.red.) swojemu rządowi opracowanie krajowej strategii sztucznej inteligencji i wezwał do zwiększenia inwestycji. Jego zamiarem jest wykorzystanie wszelkich możliwych korzyści, aby rozszerzyć wpływy Rosji i podważyć suwerenność innych państw” – wskazał w przemówieniu Esper. „Podobnie Komunistyczna Partia Chin uznaje transformacyjną moc sztucznej inteligencji i otwarcie deklaruje zamiar zostania światowym liderem do 2030 roku” – dodał, wykazując potrzeby rozwoju technologii opartej na sztucznej inteligencji w amerykańskiej armii.

image
Reklama

 

Komentarze