Reklama

Armia i Służby

Gen. Molenda: Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa ma być odpowiedzią na nasze potrzeby

Fot. CYBER.MIL
Fot. CYBER.MIL

”Na rynku komercyjnym nie ma szkoleń, które w pełnym zakresie pokrywają nasze potrzeby” - mówi gen. bryg. Karol Molenda, dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni odnosząc się do nowo utworzonego Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa. Instytucja ma umożliwić wykształcenie specjalistów, którzy będą w stanie spełnić potrzeby Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Cele i założenia Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa

Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa będzie odpowiadało za cały zestaw szkoleń niezbędnych do realizacji celu, jakim jest stworzenie Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Będzie to jednostka zajmująca się szkoleniem, przygotowaniem odpowiednich ścieżek rozwoju - zgodnie z zapotrzebowaniem - wyjaśnia generał Karol Molenda. Jednostka, jak podkreślił generał w ramach wywiadu, ma w sposób ciągły doskonalić umiejętności zarówno żołnierzy jak i pracowników. W jego opinii, kursy komercyjne nie odpowiadają w pełni potrzebom tworzonej jednostki. "Będziemy mieli zdefiniowane ścieżki (rozwoju - przyp. red.) i te ścieżki będą realizowane w ramach funkcjonowania centrum" - podkreślił dyrektor NCBC.                                   

Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa pozwoli na sprostanie  potrzebom WOC

"Zauważyliśmy, że tworząc nasze wojska potrzebujemy mieć wykształcone kadry, ekspertów i specjalistów, którzy posiadają odpowiednie umiejętności"  - mówi generał Molenda. Dyrektor NCBC  mówi też, że  część zespołów szkoli się realizując zadania, czyli monitorując i broniąc sieci. Jak podkreśla "jest to niesamowity poligon dla nich".  

Współpraca międzynarodowa kluczem do sukcesu Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa 

"Współpraca międzynarodowa jest wyzwaniem przyszłości i istotne jest jakimi kompetencjami będzie się mogło pochwalić Centrum oraz jacy eksperci do niego dołączą" - wyjaśnił generał Molenda. "Odbieramy już pozytywne sygnały od naszych partnerów, którzy byliby zainteresowani taką współpracą. Jedną z instytucji otwartą na taką współpracę jest Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO w Tallinnie" - podkreśla dyrektor NCBC.

Symbioza Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni i Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa

"Na współpracę jesteśmy wręcz skazani. Taki jest nasz plan, że centrum ma działać na rzecz NCBC i naszych kadr" -  mów generał Molenda. Dyrektor NCBC jest gestorem grup osobowych grup krypto i cyber oraz w pewien sposób odpowiada za założenie organizacyjno-programowe oraz za rozwój tych grup. "Ta współpraca jest konieczna i jestem przekonany, że nie tylko Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa będzie aktywnie działało na rzecz rozwoju naszych kadr" - podsumowuje.

Reklama

Komentarze

    Reklama