Reklama

Armia i Służby

Gen. bryg. Karol Molenda: "Cyberbezpieczeństwo to gra zespołowa"

Gen. bryg. Karol Molenda, dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni/ fot. CyberDefence24
Gen. bryg. Karol Molenda, dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni/ fot. CyberDefence24

”Nie chcemy bazować tylko na wiedzy pojedynczego specjalisty, nawet o bardzo pokaźnej wiedzy i umiejętnościach. Bardzo zależy nam, by to nie był samotny wilk, ale zgrany zespół. Wielokrotnie podkreślałem, że cyberbezpieczeństwo to gra zespołowa i to zespół musi umieć ze sobą współpracować” - mówi w rozmowie z CyberDefence24.pl gen. bryg. Karol Molenda, dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. 

Podczas konferencji CYBERSEC CEE Regions&Cities 2021 gościem redakcji CyberDefence24.pl był gen. bryg. Karol Molenda dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni (NCBC). 

"Myśląc o tworzeniu wojsk obrony cyberprzestrzeni, kluczowe są odpowiednie kadry. Dlatego podchodzimy w kompleksowy sposób do zapewnienia ich zdolności. Jednym z innowacyjnych rozwiązań jest powołanie Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa, czyli jednostki, która odpowiada za szkolenie naszych kadr, uzupełnienie ich wiedzy. Wykładają tam osoby, które na co dzień zajmują się cyberbezpieczeństwem - są praktykami, a dzięki temu mają wiedzę z incydentów - analizowały ataki, które były targetowane na nasze systemy. Mogą tę wiedzę przekazać młodszym kolegom" - stwierdza gen. bryg. Karol Molenda w rozmowie z nami, pytany o tworzenie cyberkadr. 

Jego zdaniem kluczowym aspektem jest konieczność posiadania odpowiednio wykwalifikowanych zespołów. "Nie chcemy bazować tylko na wiedzy pojedynczego specjalisty, nawet o bardzo pokaźnej wiedzy i umiejętnościach. Bardzo zależy nam, by to nie był samotny wilk, ale zgrany zespół. Wielokrotnie podkreślałem, że cyberbezpieczeństwo to gra zespołowa i to zespół musi umieć ze sobą współpracować" - podkreśla dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni (NCBC). 

Zapraszamy do obejrzenia wideo. 

Zobacz również: Gen. bryg. Karol Molenda, NCBC: "Zapewnienie cyberbezpieczeństwa jest procesem"


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama