Reklama

Armia i Służby

Finlandia:Rząd chce większej centralizacji działań cyberobronnych kraju

Fot. Army.mil
Fot. Army.mil

Fiński rząd chce zwiększyć centralizację działań cyberobronnych kraju. Podwyższono już wsparcie finansowe dla fińskich sił zbrojnych i krajowej agencji wywiadowczej Suojelupoliisi (Supo) - poinformował we wtorek serwis Computer Weekly.

Computer Weekly zaznacza, że obie organizacje stanowią w Finlandii główny front walki z cyberprzestępczością.

Inwestycje wspomagające funkcjonowanie fińskich sił zbrojnych i Supo mają przyczynić się do zwiększenia możliwości działań ofensywnych w cyberprzestrzeni, zarówno na terytorium kraju jak i w ramach operacji międzynarodowych. Chodzi tu przede wszystkim o działania obronne względem aktywności hakerów motywowanej celami geopolitycznymi innych państw - podaje serwis.

Zdaniem dyrektora generalnego Supo Anttiego Pelttariego, "cyberprzestępczość, a szczególnie szpiegostwo stwarza poważne zagrożenie wobec kapitału informacyjnego Finlandii". Pelttari zwraca uwagę, że "obecnie kradzież informacji na temat rozwoju konkretnych produktów czy usług i wykorzystanie ich przez inny kraj może przyczyniać się do utraty szans na przyszłość przez fińskie firmy".

Kluczowym problemem dla cyberbezpieczeństwa Finlandii są obecnie sprawy związane z zabezpieczeniem infrastruktury krytycznej i krajowych systemów informacyjnych.

Zamówiony przez rząd Finlandii raport ekspercki wskazuje, że znaczące korzyści w rozwiązywaniu tego rodzaju problemów może przynieść centralizacja działań na rzecz obronności w cyberprzestrzeni. Zdaniem ekspertów, pozwoli ona na ściślejszy nadzór nad działaniami poszczególnych sił, a także rozdzielenie odpowiedzialności w razie wystąpienia ewentualnego incydentu.

Autorzy raportu proponują, aby za cyberbezpieczeństwo krajowe była odpowiedzialna nowa organizacja stworzona w wyniku konsolidacji istniejących agencji militarnych i cywilnych. Jej powstanie i koordynacja działań zdaniem Computer Weekly wymagać będzie jednak niespotykanej do tej pory w skali kraju współpracy sektora państwowego i prywatnego w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Źródło:PAP

Komentarze