Armia i Służby

Budynek nowej jednostki policji powstanie w Łodzi

cbzc
Fot. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości/cbzc.policja.gov.pl

Budynek Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości powstanie w Łodzi. Zostanie ulokowany przy ul. Pienistej. To stąd funkcjonariusze nowej jednostki Policji będą czuwać nad bezpieczeństwem Polaków. 

O powstaniu budynku CBZC w Łodzi informuje lokalna „Gazeta Wyborcza”. 

Przypomnijmy, że Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości jest jednostką organizacyjną Polskiej Policji, której zadaniem jest wykrywanie, zwalczanie i zapobieganie przestępstwom dokonywanym w cyberprzestrzeni oraz ściganie ich sprawców. 

Ponadto, CBZC wspiera inne jednostki policji z myślą o współpracy i zapewnieniu bezpieczeństwa całemu państwu i społeczeństwu. 

Czytaj też

Oficjalnie od 12 stycznia

Projekt ustawy dotyczący powołania Biura przedstawił 27 lipca 2021 r. premier Mateusz Morawiecki oraz szef MSWiA Mariusz Kamiński. 

Proces legislacyjny trwał do 28 grudnia – wówczas doszło do podpisania regulacji przez prezydenta Andrzeja Dudę. Nowe prawo weszło w życie 12 stycznia br. 

Czytaj też

Komendant CBZC

Komendantem CBZC został nadinsp. Adam Cieślak (miało to miejsce 1 maja br.), który służbę w Policji rozpoczął 20 września 1995 roku w KRP Pruszków. 

Komendant CBZC
Nadinspektor Adam Cieślak, Komendant CBZC, odebrał z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy nominację generalską (23 lipiec 2022 r.).
Fot. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości/cbzc.policja.gov.pl

Jak informowaliśmy, stopniowo awansował w pionie prewencji, a następnie kryminalnym. W 2004 roku rozpoczął służbę w Centralnym Biurze Śledczym KGP, by 12 lat - w 2016 roku - później zostać zastępcą komendanta tej jednostki (wtedy już Centralnego Biura Śledczego Policji).

Jak liczne ma być CBZC? Docelowo do 2025 roku ma osiągnąć zdolność operacyjną w oparciu o 1800 funkcjonariuszy.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Komentarze

    Czytaj także