Reklama

Armia i Służby

Brytyjska agencja wywiadu wykorzysta AI do rozbijania siatek handlarzy ludźmi

fot. Holly Ireland / pixy.org
fot. Holly Ireland / pixy.org

Government Communications Headquarters (GCHQ), służba brytyjskiego wywiadu, wykorzystuje sztuczną inteligencję do zwalczania wykorzystywania seksualnego dzieci, dezinformacji i handlu ludźmi. Opublikowany właśnie dokument ma na celu wskazanie na etyczne i przejrzyste zastosowanie tej technologii.

„Chociaż ta bezprecedensowa ewolucja technologiczna niesie ze sobą ogromne możliwości, stwarza również poważne wyzwania etyczne dla całego społeczeństwa, w tym dla GCHQ” – czytamy w oficjalnym komunikacje brytyjskiej instytucji informującym o publikacji raportu odnośnie wykorzystania sztucznej inteligencji do swojej pracy.

Dokument, jak twierdzi agencja, ma stanowić zbiór informacji o tym, jak sztuczna inteligencja będzie wykorzystywana przez brytyjską służbę „w sposób uczciwy i przejrzysty”. „Dziś przedstawiamy nasz plan i zaangażowanie w etyczne wykorzystanie sztucznej inteligencji w naszej misji. Mam nadzieję, że zainspiruje to dalsze myślenie w kraju i za granicą o tym, w jaki sposób możemy zapewnić uczciwość, przejrzystość i odpowiedzialność, aby wspierać wykorzystanie sztucznej inteligencji” – czytamy dalej.

Sztuczna inteligencja stanowić ma centrum działań brytyjskiej służby w celu, jak twierdzi agencja, pomocy analitykom w dostrzeżeniu wzorców ukrytych w dużych i szybko rosnących wolumenach danych. Działania te mają obejmować próby wykrywania fałszywych wiadomości internetowych używanych przez inne państwa do rozpowszechniania dezinformacji, mapowania międzynarodowych sieci zajmujących się handlem ludźmi lub narkotykami oraz wykrywanie sprawców wykorzystywania seksualnego dzieci ukrywających swoją tożsamość w Internecie. 

Szczegółowo sztuczna inteligencja ma stanowić pomoc, przy wykrywaniu i identyfikowaniu działalności farm trolli i botnetów, a także wyszukiwaniu funkcjonujących w sieci podmiotów odpowiedzialnych za wrzucanie fałszywych treści oraz deepfake’ów. AI stanowić będzie również narzędzie umożliwiające nie tylko śledzenie nielegalnych działań związanych z dziecięcą pornografią i prób uwodzenia nieletnich w sieci, ale również umożliwić przenikanie do kręgów przestępców.

Ponadto technologia ma również wspomóc identyfikację złośliwego oprogramowania wykorzystywanego do przestępczych działań w cyberprzestrzeni a także mapowania międzynarodowych sieci przestępców zajmujących się handlem ludźmi oraz infiltrację przepływu pieniądza w tego typu transakcjach.

„W tym dokumencie nakreślono nasze ambicje oparte na wartościach i potencjał sztucznej inteligencji, aby pomóc organizacjom takim jak GCHQ w realizacji ich misji. Jednak w demokracjach takich jak nasza nie możemy tego zrobić bez przestrzegania etyki sztucznej inteligencji - zapewniając zespołom wartości, zasady i techniki potrzebne do tworzenia i używania etycznych i bezpiecznych aplikacji AI” – czytamy w konkluzjach raportu.

image

Komentarze