Reklama

Armia i Służby

AI pomogła ujawnić podziemny obiekt jądrowy w Iranie

Fot. sina drakhshani/unsplash.com
Fot. sina drakhshani/unsplash.com

Sztuczna inteligencja (AI) i uczenie maszynowe pomogły Amerykanom ujawnić budowę podziemnej hali montażowej dla wirówek w irańskim obiekcie jądrowym w Natanz. Dzięki technologii byli w stanie zobaczyć gdzie konkretnie i w jakich godzinach prowadzono prace.

Specjaliści Centrum Bezpieczeństwa i Współpracy Międzynarodowej (CISAC), będącego hubem Uniwersytetu Stanforda, wykorzystali narzędzia bazujące na sztucznej inteligencji firmy Orbital Insight, aby skuteczniej śledzić budowniczych podziemnej hali montażowej wirówek w obiekcie jądrowym w Natanz.

Obiekt znajduje się pod ziemią, w górzystym terenie, przez co z założenia ma być mniej podatny na ataki z powietrza. Zgodnie z szacunkami ekspertów zostanie ukończony za ok. 18-24 miesiące.

Śledzenie budowniczych

Eksperci zauważyli, że dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii są w stanie skutecznie monitorować przemieszczanie się pracujących na miejscu budowniczych, a także podejmowane przez Iran działania zmierzające do powstania hali montażowej.

Dzięki analizie, do której wykorzystano sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe specjaliści CISAC byli wstanie „lepiej zrozumieć”, gdzie i w jakich godzinach trwały prace. W ten sposób udało się ustalić, że Iran rozpoczął budowę między 30 sierpnia a 14 września ubiegłego roku.

Analiza zdjęć satelitarnych

Taka ocena została oparta o dane, według których we wskazanym czasie i miejscu nastąpił dziewięciokrotny wzrost liczby pojazdów i budowlańców.

Jak wskazano w artykule opublikowanym w czerwcowym wydaniu Janes Intelligence Review, wzmożona aktywność na tym obszarze utrzymywała się w przekroju następnych trzech miesięcy. Podkreślono, że algorytm wykrywania obiektów firmy Orbital Insight zliczał pojazdy na 84 zdjęciach satelitarnych zebranych między majem 2018 roku a majem 2021 roku. Dzięki temu eksperci mogli monitorować rozwój w Natanz.

„Aktywność pojazdów obserwowano konkretnie na parkingu poza głównym obiektem w Natanz oraz Natanz South, co wskazuje, że były one związane z prowadzonymi pracami budowlanymi” – podkreślono w czerwcowym wydaniu Janes Intelligence Review.

Według Allison Puccioni, ekspert CISAC, budowa nowej hali montażowej dla wirówek świadczy o tym, że Iran dąży do utrzymania swoich zdolności do rozwijania programu nuklearnego w celu realizacji projektu broni jądrowej.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama