Reklama

Armia i Służby

Apple pomaga Chinom cenzurować internet

Fot. Apple / Flickr / domena publiczna
Fot. Apple / Flickr / domena publiczna

Chiny zyskały nieoczekiwanego pomocnika w walce z aplikacjami VPN, które pozwalają ich użytkownikom na obejście cenzury internetu, jaka obowiązuje w tym kraju. Jak poinformował amerykański dziennik The New York Times, firma Apple usunęło ze swojego popularnego sklepu z aplikacjami App Store programy VPN.

Jak pisze amerykański dziennik, jedna z firm posiadających własną aplikację w chińskiej wersji sklepu App Store otrzymała wiadomość, że z uwagi na fakt, że ich aplikacja nie jest zgodna z chińskim prawem i zostanie usunięta.

W minioną sobotę okazało się, że jedne z najpopularniejszych zagranicznych wirtualnych sieci prywatnych (VPN) które umożliwiały swoim użytkownikom dostęp do chińskiego internetu poza cenzurą, nie są już dostępne dla użytkowników. Przedstawiciele firmy ExpressVPN napisali na swoim blogu, że ubolewają nad tym, że amerykański gigant technologiczny, jakim jest firma Apple, pomaga chińskiemu reżimowi w walce z wolnym dostępem do sieci.

Czytaj też: Chiny prowadzą agresywną kampanię w cyberprzestrzeni przeciwko USA?

Prezes firmy Golden Frog, która jest producentem oprogramowania bezpieczeństwa i ochrony komputerowej także poinformował o tym, że ich aplikacja zniknęła z chińskiego App Store. Jak pisze dziennik NYT, napisał on, że firma Golden Frog wspierała Apple w walce z FBI o umieszczenie backdorów w ich oprogramowaniu. Dlatego bardzo ich dziwi, że teraz Apple uległo naciskom chińskich władz, które dążą do cenzury internetu.

Zdaniem przedstawicieli firm mających aplikacje w chińskim App Store, do ich usunięcia ze sklepu doszło bez powołania się na przepisy prawne w tym zakresie. Pojawiły się także głosy, że dostęp do wolnego internetu jest kwestią praw człowieka i zadziwiające jest, że amerykański gigant wspólnie z władzami Chin przyczynia się do ich łamania.

 

Komentarze