Aplikacje mobilne wesprą Obronę Terytorialną [Defence24.pl TV]

9 grudnia 2016, 17:59
Fot. Defence24.pl
Fot. Defence24.pl
Fot. Defence24.pl
Fot. Defence24.pl

Obrona Terytorialna zostanie wyposażona w aplikacje mobilne: #OTrening, #OTakcja. Pozwolą one na lepsze wyszkolenie żołnierzy oraz umożliwią im uzyskanie szczegółowego obrazu pola walki. Dzięki nim ma wzrosnąć efektywność nowej formacji wojskowej.

Pierwsza z nich otrzymała nazwę #OTrening i według założeń będzie wykorzystywana do przeprowadzenia ćwiczeń jedno lub wieloosobowych związanych z zadaniami WOT. Będzie wspierać użytkowników w szkoleniu i nauce zasad działania systemów technicznych (np. broni) czy realizacji zadań zabezpieczenia medycznego.

Aplikacja pozwoli na symulowanie prawdziwego świata, co będzie wykorzystywane do pozyskania wiedzy i umiejętności realizowanych w ramach zadań stawianych OT. Wśród zawartych zagadnień znajdą się: usuwanie skutków klęsk żywiołowych, budowa i zasady działania uzbrojenia, topografia i rozpoznanie, obserwacje obiektów infrastruktury krytycznej, organizowanie działań wsparcia medycznego, itp. W celu zmotywowania do pogłębiania wiedzy zostanie stworzony awatar związany z predyspozycjami samego użytkownika.

Spektrum aplikacji, które zostały zaprezentowane, będą w istotny sposób wspierać działanie Wojsk Obrony Terytorialnej. Wspierać ich szkolenie. […] Te aplikacje nie zastąpią naszego sposobu myślenia, to my będziemy zawsze czynnikiem decydującym jako żołnierze, ale będą istotnym elementem wspierającym proces podejmowania decyzji. Tak aby, był on relatywnie szybki i poprawny. Chciałbym również pokazać, że jest to kolejny fragment pewnego systemu, który składa się na system szkolenia żołnierzy WOT.

gen. bryg. Wiesław Kukuła, Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej

Druga aplikacja mobilna #OTakcja wspomoże żołnierzy WOT, w zakresie prowadzenia działań rozpoznawczych oraz realizacji postawionych zadań o charakterze typowo wojskowym jak i w obszarze zarządzania kryzysowego. #OTakcja udostępnia zestaw sieciocentrycznych narzędzi budowy świadomości sytuacji na polu walki pozwalających na monitorowanie położenia żołnierzy, sił i środków jednostek OT oraz umożliwia przesyłanie tych danych.

Wykorzystanie techniki rozszerzonej rzeczywistości będzie wspomagało budowę świadomości sytuacyjnej żołnierzy wskazując kluczowe obiekty i punkty realizowanych zadań. Aplikacja pozwoli również na prowadzenie skrytych działań rozpoznania obrazowego w tym informowanie o zauważonych, napotkanych siłach i środkach walki. Oprogramowanie ma również dostarczyć zaawansowane narzędzia oceny terenu uwzględniając dane topograficzne, satelitarne, wysokościowe do wyznaczania podstawowych parametrów czasowych realizacji zadań.

Czytaj także: Wojska Obrony Terytorialnej – narzędzie skutecznego odstraszania? [RAPORT]

Nowe rozwiązanie technologiczne umożliwi również dokonanie wstępnego oszacowania poziomu zagrożenia oraz  możliwości wykonania stawianych przed żołnierzami zadań. Będzie to możliwe dzięki dostępowi do zbioru danych doktrynalnych jednostek własnych i przeciwnika.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej będą w stałej gotowości i w stałym systemie ćwiczenia, m.in. dzięki tej technologii, którą mieliśmy zademonstrowaną. To najnowocześniejsza technologia na świecie. Technologia, która sprawi że te 53. tys. żołnierzy rzeczywiście w sposób bardzo znaczący wzmocni potencjał polskiego wojska.

Antoni Macierewicz, Minister Obrony Narodowej.

Systemy mobilne, wykorzystywane przez ogólnodostępne narzędzia (smartfony, tablety), umożliwią wsparcie jednostek żołnierzy OT w trakcie realizacji misji oferując podręczne, elektroniczne narzędzie "pierwszej pomocy" i informacji taktycznej. System ma być podręcznym przybornikiem każdego żołnierza i dowódców niższych szczebli taktycznych WOT. Należy podkreślić, że oprogramowanie używane przez OT ma być w pełni funkcjonalne z narzędziami używanymi przez inny służby (policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną). Umożliwi to efektywniejszą wymianą informacji i pozwoli na prowadzenie wspólnych działań antykryzysowych.

Czytaj także: Sejm: Obrona Terytorialna blisko z samorządami w sytuacjach kryzysowych

Jak zapewnia Antoni Macierewicz aplikacje, które będą związane ze strukturą łączności i zdolności do organizacji żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej będą w pełni dostępne od przyszłego roku, w szczególności od jesieni 2017 roku.

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
GG
sobota, 10 grudnia 2016, 10:17

Już od dawna można ćwiczyć w World of Tanks...

wez pigolke
sobota, 10 grudnia 2016, 00:42

prosze, powiedzcie mi ze to zart....

pisiokatolik
piątek, 9 grudnia 2016, 23:21

a gdzie aplikacja modlitewna? i ta klęcznikowa? tak nam dopomóż bóg

authors-wat
niedziela, 11 grudnia 2016, 11:29

Szanowni Państwo, czytając to co wypisujecie jestem pewien że to całkowita niechęć - albo jesteście ograniczeni albo już nie wiem co - w prezentacji przedstawiono zestaw narzędzi wspomagających DZIAŁANIE i DOWODZENIE a nie UZBROJENIE. Otwórzcie te banki i zrozumcie że i w WLąd budowane są systemy tzw. Dismounted Soldier Solution itd i w wojskach specjalnych wspomaga się człowiek dedykowanym Softwarem, który ma pomoc. Co za Pacan porównuje systemy C4ISR do systemu antyrakietowego - totalna ignorancja. Ale właśnie tak jest w Polsce. Zapraszam do dyskusji merytorycznej

citizen x
sobota, 10 grudnia 2016, 12:04

a aplikacja modlitewno-klęcznikowa dla obrony terytorialnej to gdzie?