Reklama

Strona główna

Apel ekspertów: Sojusznicy tak jak Londyn powinni wydalić oficerów wywiadu FR

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

„Biorąc pod uwagę przebieg wrogich działań rosyjskich oraz odrażający atak przeciwko krajowi członkowskiemu NATO, wzywamy sojuszników z NATO i UE do przyłączenia się do brytyjskich przyjaciół i wydalenia kontyngentu rosyjskich oficerów wywiadu ze swojej ziemi” – piszą autorzy apelu z Kremlin Watch Program oraz czeskiego think tanku European Values.

„Międzynarodowa agresja Federacji Rosyjskiej pod przywództwem Władimira Putina jest bez precedensu w erze postzimnowojennej” – tymi słowami rozpoczyna się wezwanie do rządów krajów zachodnich. Jak podkreślono Rosja ma na swoim koncie inwazje na państwa sąsiadujące, masowe bombardowania i zabijanie cywili, powtarzające się naruszenia granic międzynarodowych, porwania obywateli innych państw, wyjątkowo napastliwe kampanie dezinformacyjne, nękanie zagranicznych dyplomatów, szeroko zakrojone cyberataki oraz pierwszą w Europie aneksję zewnętrznego terytorium z wykorzystaniem siły od II wojny światowej. 

Podejmując próbę otrucia na terytorium Wielkiej Brytanii „Kreml dodał nowe narzędzie do swojej listy wrogich taktyk przeciwko zachodnim demokracjom” – stwierdzono. Zwrócono uwagę, że Londyn uznał to za „niezgodne z prawem użycie siły przez państwo rosyjskie przeciwko Wielkiej Brytanii”. Przypomniano również, że to działanie potępione zostało przez Sojusz Północnoatlantycki, jako „pierwsze ofensywne użycie substancji paralityczno-drgawkowej na terytorium Sojuszu od początku powstania NATO”. 

Odpowiedzią rządu brytyjskiego było wydalenie 23 rosyjskich dyplomatów uznanych za niezgłoszonych oficerów wywiadu. 

Uważamy, że nadszedł najwyższy czas dla zachodnich rządów, aby zacząć traktować zagrożenie ze strony Rosji poważnie i odpowiedzieć na coraz zuchwalszą agresję Kremla z wykorzystaniem zdecydowanych środków dyplomatycznych i kontrwywiadowczych.

Kremlin Watch Program, European Values

„Wiele państw sojuszniczych doświadczało nękania ze strony rosyjskich misji dyplomatycznych na swojej ziemi, które są nieproporcjonalnie większe niż ich zagraniczne odpowiedniki z powodu ukrywania w nich znaczącej liczby niezadeklarowanych oficerów wywiadu. Państwa te są często obawiają się odpowiedzi ze strony Rosji, gdyby tylko podjęli próby uporania się z tymi sieciami wywiadowczymi na swoim terytorium. Łagodząc te obawy, wspólna inicjatywa sojuszników wywołałaby znaczącą presję na Moskwę, aby ta zatrzymała swoje nikczemne dążenia. Taka inicjatywa pokazałaby Kremlowi, że atak na jednego oznacza atak na wszystkich. Pozwoliłaby również mniejszym krajom sojuszniczym na ograniczenie rosyjskich możliwości wywiadowczych na ich ziemi bez strachu o pozostanie wyszczególnionym”. 

Wezwanie zostało podpisane na chwilę obecną przez 56 ekspertów z Belgii, Bułgarii, Czech, Francji, Gruzji, Kanady, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski, Rumunii, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy oraz Wielkiej Brytanii.

Pełna treść apelu, pod którym można się podpisać: Open call by Western security experts: Allies should join the UK and expel undeclared contingents of Russian intelligence officers

Komentarze