Reklama

Polityka i prawo

Alphabet i Aramco dyskutują o budowie centrum technologii

Fot. Flickr.com / Bader Alotaby / CC 2.0
Fot. Flickr.com / Bader Alotaby / CC 2.0

Firma technologiczna Alphabet i saudyjski gigant paliwowy Aramco, jedne z największych firm świata, rozpoczęły rozmowy o budowie wspólnego centrum technologicznego w Arabii Saudyjskiej - poinformował dziennik „Wall Street Journal”.

Według źródeł, na które powołuje się "WSJ", Alphabet w ramach potencjalnej współpracy z Aramco byłby odpowiedzialny za budowę centrów przetwarzania danych w Arabii Saudyjskiej. Amerykański dziennik nie podał informacji na temat tego, kto miałby być ich właścicielem, bądź jakiego rodzaju operacje miałyby wchodzić w zakres działalności tych podmiotów.

W rozmowach ze strony Alphabetu bierze udział szef firmy Larry Page, a ze strony kontrolowanej przez państwo spółki Aramco następca tronu książę Mohammed bin Salman, który - według dziennika - jest zachwycony Doliną Krzemową i marzy o imporcie tamtejszych talentów oraz technologii do Arabii Saudyjskiej.

Jak twierdzą źródła, w rozmowach wciąż pozostaje wiele nieuzgodnionych spraw i nie wiadomo, czy i kiedy zakończą się one wiążącą umową o współpracy. Ewentualne wspólne przedsiębiorstwo - według "WSJ" - może być na tyle duże, by znaleźć się na saudyjskiej giełdzie.

Potencjalna współpraca mogłaby się przyczynić do rozwoju sektora technologii w Arabii Saudyjskiej - zwraca uwagę "WSJ", co jest częścią planów, które dla królestwa nakreślił książę Mohammed w swoim projekcie "Vision 2030", obejmującym stopniowe uniezależnianie się Arabii Saudyjskiej od dochodów z eksportu ropy naftowej.

Alphabet, w szczególności zaś jego spółka-córka Google - konkuruje coraz silniej z Amazonem i Microsoftem w dziedzinie wynajmu infrastruktury komputerowej oraz świadczenia usług przechowywania danych w chmurze obliczeniowej. Wejście w sojusz z saudyjskim Aramco mogłoby otworzyć przed Alphabetem drzwi do Arabii Saudyjskiej, w której drzemie ogromny potencjał związany z zapotrzebowaniem na infrastrukturę przetwarzania danych.

Amazon planuje otwarcie swojego pierwszego centrum przetwarzania danych w Bahrajnie, Microsoft z kolei poinformował, że w tym roku otworzy dwa tego rodzaju obiekty w RPA.

PAP - mini

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama