Reklama

Strona główna

USA pracują nad prawem zakazującym ransomware

Fot. Motormille2 / wikipedia.org
Fot. Motormille2 / wikipedia.org

Oprogramowanie wymuszające okup w ostatnich kilku latach stało się wyjątkowo uciążliwe dla zwykłych użytkowników sieci, dużych korporacji i organizacji publicznych. Amerykański stan Maryland dopiero teraz rozważa karanie osób, którym zostanie udowodniony udział w tworzeniu i prowadzeniu kampanii ransomware.

Jeżeli jeden ze stanów w USA ogłosi nowe prawo, to inne administracje mogą pójść śladem prawników z Maryland. Istnieje także duże prawdopodobieństwo, że w przypadku popularyzacji nowych zapisów, nad rozwiązaniem krajowym pochyli się administracja federalna. Warto przyjrzeć się maksymalnym karom, jakie proponują prawnicy ze Stanów. 

W przypadku złapania i udowodnienia udziału w tworzeniu oprogramowania wymuszającego okup lub jego rozsiewania w sieci, przestępcy mogą usłyszeć wyrok pozbawienia wolności do lat 10 i grzywny o wysokości 10 tys. dolarów (40 tys. złotych). Jeżeli nowe przepisy wejdą w najbliższym czasie w życie, to spodziewana jest poważna zmiana przy wykonywaniu tego typu wyroków.

Czytaj także: USA liberalizują przepisy dotyczące infrastruktury krytycznej

Do tej pory w Maryland, osobom posługującym się ransomware groziła kara więzienia od 18 miesięcy nawet do 25 lat, gdyż czyn ten był interpretowany przez sędziów jako przestępstwo wymuszenia. Wielu ekspertów podkreślało, że do tej pory sprawa cyberprzestępstw w prawie nie zostały odpowiednio zauważone i uwzględnione. Nowe prawo nie przyniesie raczej zmiany podejścia przestępców do korzystania ze złośliwego oprogramowania i prowadzenia kampanii ransomware. Jednak samo zauważenie problemu, choć dosyć późne, może stać się podstawą do dalszych zmian prawa, dzięki któremu będzie można odpowiednio reagować na nowoczesne zagrożenia.

Maryland jest kolejnym, po Kalifornii stanem, który poruszył kwestie nielegalności oprogramowania wymuszającego okup. W przypadku Zachodniego Wybrzeża USA, maksymalna kara przewidziana przez prawników została ustalona na 4 lata pobytu w więzieniu. Pierwszym stanem, który wpisał do prawa katalog złośliwego oprogramowania było Wyoming w 2014 roku. Używanie wirusów do osiągnięcia korzyści majątkowych, w tym stanie jest karane identycznie jak w Maryland.

Reklama
Reklama

Komentarze