Reklama

Demokratyczna Koalicja organizowała w zeszłym tygodniu prawybory, w których wszyscy obywatele mogli oddać głos na kandydatów tego ugrupowania do parlamentu rosyjskiego. Prawybory miały pomóc wyłonić osoby, które ostatecznie znajdą się na listach wyborczych. Jak się jednak okazało, w wyniku ataku na stronę opozycji wyciekły dane personalne osób biorących udział w głosowaniu. Awaria strony uniemożliwiła bezpiecznemu połączeniu CKW ze stroną partii, co spowodowało, że nie mogła ona przeprowadzić bezpiecznych prawyborów.

„Zewnętrzny dostęp do serwera umożliwił atakującym za wykradanie informacji znajdujących się w tej sieci. Jednocześnie CKW uważa, że przeprowadzanie prawyborów w sytuacji, kiedy połączenie nie było odpowiednio zabezpieczone, było niemożliwe” - napisał przewodniczący komisji w poście na portalu Vkontakte.

Hakerzy uzyskali dostęp do nazwisk wyborców, dat urodzenia, adresów e-mail oraz numerów telefonów. Informacje, który później zostały opublikowane w internecie, zawierały także hasła i wiadomości na temat głosów oddanych z kont opozycjonistów. Nie wiadomo, na czyje zlecenie działali ani do czego wykorzystane będą wykradzione dane.

Demokratyczna Koalicja powstała w 2015 roku, aby zjednoczyć szereg liberalnych ugrupowań opozycyjnych. Związek ostatecznie upadł w kwietniu 2016 roku, kiedy Aleksiej Nawalny, Wladimir Milov i Ilja Jaszyn ogłosili rezygnacje w obliczu skandalu z udziałem lidera PARNAS, Michaiła Kasjanowa.
Kasjanow był początkowo wybrany jako lider ugrupowania na listach wyborczych, niezależnie od wyników prawyborów. Mimo to nie ustąpił, kiedy do prasy wyciekły informacje dotyczące jego życia prywatnego.

Ilja Jaszyn, jedna z ważnych osób w partii PARNAS powiedział w wypowiedzi dla portalu moscowthetimes.com, że podejrzewa iż Natalia Peleviena jest kretem FSB wewnątrz partii.

„W pierwszej kolejności, musimy przyjrzeć się osobom, które miały dostęp do strony internetowej PARNAS. Mam wiele pytań do pani Pelevieny”

Według portalu moscowthetimes.com Kasjanow później ogłosił, że niektóre z wyników prawyborów zostaną wzięte pod uwagę. "Jedna trzecia wyborców oddała głosy, nie możemy ignorować ich opinii całkowicie".

Prawybory w Rosji są nowością, zostały wprowadzone na większą po raz pierwszy w zeszłym roku. Wcześniej prawybory odbywały się tylko wewnątrz partii politycznych. Spełniają role dodatkowego głosowania przed wyborami parlamentarnymi. To co odróżnia prawybory w Rosji od prawyborów w Stanach Zjednoczonych to ich otwarta formuła. Podczas przeprowadzanych prawyborów, każdy uprawniony do głosowania, może wyrazić swoje poparcie dla członków partii w Federacji Rosyjskiej. Aktualnie prawybory odbywają się tylko w dwóch partiach, za pomocą internetu w partii PARNAS oraz na zasadzie wyborów powszechnych w partii Jedna Rosja.

Źródłó: RT, Russia Direct.

Czytaj też: Podatności zero-day dla Windows do kupienia za 90 tys. dolarów

Reklama
Reklama

Komentarze