Strona główna

2017 przełomowym rokiem wyborczym w UE. Jest zagrożenie cyberatakami

Unijny komisarz ds. bezpieczeństwa Julian King ostrzegł, że ze względu na wybory we Francji i Niemczech ten rok może okazać się przełomowy dla Unii Europejskiej. Według słów Kinga dla agencji Bloomberg, hakerzy mogą planować wpłynąć na wyniki wyborów.

W tym roku odbędą się ważne wybory w różnych krajach Unii Europejskiej. We Francji kandydatka prawicy Marine Le Pen kandyduje na stanowisko prezydenta, a w Niemczech o reelekcję stara się kanclerz Angela Merkel. Wybory odbędą się jednak również w Czechach i w Holandii. W opinii Juliana Kinga ważne jest, by rządy poszczególnych państw Wspólnoty wzmocniły obronę przed zagrożeniem ze strony cyberprzestępców.

King w przemówieniu na Uniwersytecie Oksfordzkim powiedział, że niepokojące są nowo odkryte możliwości cyberataków, które mogą być użyte do manipulowania procesami demokratycznymi. Według Kinga, fałszywy e-mail łatwo włożony między tysiące wyciekłych przez WikiLeaks, może wywrzeć ogromny wpływ na opinię publiczną.

Czytaj także: Żołnierze PKW chronieni przed cyberatakiem

Amerykańskie służby o wpływ na wynik wyborów prezydenckich oskarżają rosyjskich hakerów. Unia Europejska podejrzewa grupy przestępcze z Rosji o wywieranie wpływu na kształtowanie opinii publicznej w Wielkiej Brytanii i w Holandii.

Unijny komisarz ds. bezpieczeństwa ostrzega, że cyberprzestępcy nie działają tylko dla korzyści finansowych, ale że często są to hakerzy na usługach państwa, którzy wykorzystują złośliwe oprogramowanie, infekcje i wirusy w mailach czy załącznikach, co może być bardzo niebezpieczne w skutkach dla zaatakowanej organizacji czy państwa.

Komentarze