Reklama

Strona główna

Zatrzymano hakerów szantażujących personel Białego Domu

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA) zatrzymano trzy osoby, które szantażowały pracowników Białego Domu. Pięciu pracownikom administracji prezydenta Trumpa grożono upublicznieniem poufnych informacji pozyskanych z kont służbowej poczty elektronicznej.

Trzy osoby pochodzące z Afryki, które mieszkały i pracowały w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich od co najmniej kilku lat, zostały w zeszłym tygodniu aresztowane przez miejscowe organa ścigania. W chwili zatrzymania przy przestępcach znaleziono oprogramowanie wykorzystywane do ataków cybernetycznych, dane o 5 mln kont bankowych, a także majątek o łącznej wartości przekraczającej kilka milionów dolarów.

Według informacji jakie przekazała lokalna gazeta „Al Bayan”, hakerzy są w wieku od 24 do 26 lat. Do tej pory swoje działania prawdopodobnie odpowiednio maskowali, na co wskazywałby majątek zabezpieczony w chwili zatrzymania. Błąd mogli popełnić dopiero w chwili ataku na służbowe skrzynki pocztowe pięciu pracowników Białego Domu. Po uzyskaniu dostępu do kont, pobrali z amerykańskich serwerów poufne dane. Następnie mieli grozić, że zebrane informacje upublicznią.

Czytaj też: CIA próbowało wrobić Rosję i Chiny w cyberataki?

Strona amerykańska zwróciła się o pomoc w wytropieniu hakerów do ZEA. Ich wyśledzenie miało zająć Amerykanom we wsparciu z policją z Dubaju około dwóch godzin. Zatrzymani najprawdopodobniej zostaną przekazani stronie amerykańskiej i postawieni przed sądem w Stanach Zjednoczonych.

Komentarze