Reklama

Strona główna

USA i UE potwierdzają wsparcie dla Privacy Shield

Fot. Wikimedia / domena publiczna
Fot. Wikimedia / domena publiczna

Przedstawiciele Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej po spotkaniu w Waszyngtonie zapewnili, że porozumienie Privacy Shield nadal będzie wspierane przez obie strony, mimo zmiany administracji w USA. Tym samym swobodny przepływ informacji nie zostanie w zaburzony w najbliższym czasie.

Spotkanie pomiędzy sekretarzem handlu Wilburem Rossem a komisarzem ds. jednolitego rynku cyfrowego w Europie Andrusem Ansipem dotyczyło międzynarodowego porozumienia Privacy Shield. Według ustaleń, które zapadły podczas wizyty europejskiego polityka w Waszyngtonie, obie strony będą jeszcze mocniej wspierać zapisy zawarte w układzie podpisanym w zeszłym roku. Porozumienie zastąpiło przedawnione Safe Harbor, które weszło w życie w 2000 roku i nie odpowiadało na zagrożenia i potrzeby w nowej rzeczywistości.

Po zmianie administracji w Stanach Zjednoczonych, sposób funkcjonowania porozumienia Privacy Shield mógł ulec zmianom, stąd spotkanie pomiędzy przedstawicielami obu stron było potrzebne. Obawy dotyczące zagrożenia w kształcie porozumienia wyraziła Vera Jourova, komisarz ds. sprawiedliwości w Komisji Europejskiej, po objęciu fotelu prezydenta przez Donalda Trumpa.

Czytaj także: CIA ocenia skuteczność programów antywirusowych

Andrus Ansip po wizycie w Waszyngtonie podkreślił, że podpisane w zeszłym roku dokumenty nie tylko są podstawą do prowadzenia międzynarodowego handlu w sieci, ale także wpłyną na poziom cyberbezpieczeństwa USA i UE. Na spotkaniu miały także pojawić się zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa informatycznego w przypadku urządzeń Internetu rzeczy, które wykorzystane zostały w 2016 do największych w historii ataków DDoS.

Komentarze