Reklama

Strona główna

UK: Inauguracja Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa. "Ważna współpraca z sektorem prywatnym"

Fot. The Royal Family Twitter
Fot. The Royal Family Twitter

Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (National Cyber Security Centre - NCSC), z siedzibą w Victorii w Londynie, oficjalnie otworzyła królowa Elżbieta II. Instytucją pokieruje Ciaran Martin. Pierwszy szef NCSC powiedział, że w ciągu trzech miesięcy w Wielkiej Brytanii doszło do 188 cyberataków na ważne instytucje państwowe.

Zdaniem Kanclerza Philipa Hammonda, kierowany przez niego GCHQ, czyli brytyjska agencja wywiadu radioelektronicznego, będzie organem macierzystym dla powstałego NCSC. Nowa instytucja ma być bardziej nastawiona na pomoc brytyjskim przedsiębiorstwom, na ochronę przed atakami hakerskimi i cyberprzestępczością.

NCSC ma zająć się pomocą firmom w reagowaniu na poważne incydenty w dziedzinie cyberbezpieczeństwa oraz poprawić bezpieczeństwo w Internecie, za pomocą działalności doradczej oraz pomocy technicznej. Działania te mają objąć także znalezienie luk w zabezpieczeniach stron internetowych sektora publicznego poprzez zablokowanie fałszywych maili i blokując w ten sposób ataki phishingowe. Na walkę z cyberprzestępczością w Wielkiej Brytanii zostały przeznaczone pokaźne środki. W 2015 roku ogłoszono, że na ten cel do 2020 roku państwo przeznaczy 1,9 mld funtów.

Czytaj także: Wielka Brytania: Nowa strategia cyberbezpieczeństwa — zmiana czy kontynuacja?

Specjaliści z NCSC zamierzają wprowadzić porady udzielane firmom i wprowadzić konieczność uwierzytelniania w systemie o nazwie DMARC, który oparty będzie na raportowaniu i wiadomościach. Ma to na celu zmniejszenie liczby cyberataków za pomocą phishingu na domeny rządowe. 

Założyciele NCSC chcą, by projekt opierał się na współpracy sektora państwowego z sektorem prywatnym, co pozwoli na zatrudnienie w NCSC 100 najlepszych specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa, którzy wcześniej pracowali w prywatnych przedsiębiorstwach. Celem tego partnerstwa jest wymiana doświadczeń i pozyskanie przez NCSC najlepszych specjalistów od cyberbezpieczeństwa w kraju i co za tym idzie, skuteczną walkę z zagrożeniami dla Wielkiej Brytanii w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Komentarze